ABOUT DETAILS OF PROTON,
Only concept of invention`` It is simple atomic theory. which connected with living-things Gene atomic theory. or it is nearest part of live-thing gene atomic theory. Although its definition is too long. but I am telling some here. when a photon inter in any element, that they becomes shift in Triangle atomic theory. and life process becomes start.
but not at each planet. So time atomic theory is for metals. and Triangle Atomic Theory belongs with Micro metals. like Human body, leaf of tree, animal, plants of sea, sea food, or all they which live into the holes. and for understand of metals we read the metals atomic theory. then we need a atomic theory, which belongs with living-thing. therefore I am telling this Triangle Atomic Theory.
Some about Time atomic theory. Actinium-227 / 28.8 one proton charge = 7.881944444 So it was past of Actinium. and we use the time for current condition. like 7.881944444 x 24 x 60 = 11350. and it 11350 is a compound of Actinium. and it will be completed when the hydrogen be appeared on the earth.
because 11350 / 1.25 = 9080 / 100dg = 90.8 - 1.8 cross-pton = 89 proton of Actinium. or by Oxygen 16 / 28.8 = 0.555555555 x 24 x 60 = 800 compound of past. So 800 / 1.25 = 640 / 100mg = 6.4 + 1.6 cross-tron = 8 proton of Oxygen. So into the Time atomic theory that the Hydrogen is a king of metal. So this atomic theory is a way for understand of universe. and If you would have more five or six atomic theories. that universe be more easy for understand.
TRIANGLE ATOMIC THEORY.
WITH PROTON OF ACTINIUM-227.
Now each metal is in shape of round. and a round contains on six triangle. and six triangle are equal to eighteen Universal angle. or 6 triangle x 3 angle = 18 total angle.
LAW OF TRIANGLE ATOMIC THEORY.
(1)We shall make the past with 18 triangle. (2) for come back we shall use the time 24 hours and 60 minute. (3) So after the time we shall be gotten the compound of past of Actinium. to which we shall divid with controlar metal, or king of metal in this triangle atomic theory to which name is mercury-200. and one triangle is equal to 3 equal angle.
PROTON NUMBERS WITH ONE TRIANGLE.
1 x 3 = 3
Actinium mass unit is 227 / 3 angle = 75.66666667 X 24 hours = 1816 / 4 proton of neutron = 454 / 5 photon of proton = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227.
PROTON NUMBERS WITH TWO TRIANGLE.
2 x 3 = 6
Actinium mass unit is 227 / 6 angle = 37.83333333 x 24 hours = 908 / 10dg = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227.
PROTON NUMBERS WITH THREE TRIANGLE.
3 x 3 = 9
Actinium mass unit is 227 / 9 angle = 25.22222222 x 24 hours = 605.3333333 X 60 minute = 36320 / 4 Trianglr photon of Neutron = 9080 / 100dg = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227.
PROTON NUMBERS WITH FOUR TRIANGLE.
4 x 3 = 12
Actinium mass unit is 227 / 12 angle = 18.91666667 x 24 hours = 454 / 5 photon of proton = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227.
PROTON NUMBERS WITH FIVE TRIANGLE.
5 x 3 = 15
Actinium mass unit is 227 / 15 angle = 15.13333333 x 24 hours = 363.2 / 4 photon of Neutron = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227.
PROTON NUMBERS WITH SIX TRIANGLE.
6 x 3 = 18
Actinium mass unit is 227 / 18 angle = 12.61111111 and it is a past of Actinium. So 12.61111111 x 24 hours x 60 minute = 18160 and it is a compound of Actinium. so 18160 / 200-mercury = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 proton of Actinium-227
IMPORTANT ABOUT CIRCLE.
The circle is the last angle into universe. because we cannot solve the any mass unit with seven or more much triangle. So working angle are only three, Triangle, Square, Circle.
THE RELATION WITH EACH OTHER OF TWO DIFFERENT PROTON.
If Hydrigen proton is one. to which 1.25 mass unit. and if Actinium charged proton are 90.8 and 1.6 is a charge of one universal angle. then can be achieved the mass unit of Actinium-227
So 1.25 x 90.8 = 113.5 x 1.6 = 181.6 / 60 minute = 3.026666667 / 24 hours = 0.126111111 x 18 angle = 2.27 x 100dg = 227 mass unit of Actinium.
PROTON CHARGE AND 18 ANGLE OF SIX TRIANGLE.
If the 18 engles are for a circle of six triangel, and 1.6 is a charge of one angle. then we can achieve the charge value into the atom. So Actinium-227 total charged protan are 90.8 x 18 x 1.6 = 2615.04 / 90.8 again = 28.8 charge of one proton. So total charge is 2661.12 into the Actinium-227 and 18 x 1.6 = 28.8.
KEEP REMEMBER MY WORDS ALWAYS.
If you are reading a any atomic theory. and you have not any other atomic theory for compare. then you doing some wrong. because you do not know that you what and why reading. And I shall give you some atomic theories for compare.
WITH TRIANGLE RADIUS OF ACTINIUM-227.
Only divide 6 and multiply 6 is the radius law. we shall multiply of radiuse with 18 angle, which are equal to 6 triangle. and again we shall divide with 3 angle, which are equal to 1 triangle.
So Actinium mass unit is 227 / 6 radius = 37.83333333. So 37.83333333 is a radius of Actinium for test we shall again multiply with 18 angle. 37.83333333 x 18 = 681 / 3 angle = 227 mass unit of Actinium. So one diameter is equal to 18 angles of six triangle. So 18 angle are equal to diameter of Actinium-227
ATOMIC NUMBER THROUGH THE TRIANGLE.
Now 360 degrees are total number of one circle. now since 360 are numbers of circle. then we shall make its triangle for get the degree of one angle. So one circle is equal to 6 triangle. then 360 / 6 = 60 degree value of one angle of triangle. Now Actinium mass unit is 227 / 60 = 3.783333333 x 24 hours = 90.8 - 1.8 Cross-pton = 89 Atonic number of Actinium.
So we shall say here. the universe is contain on particle. and particle is contain on different theories. If the particle is into the metals. then they will be called the metals atomic theory. If the particle is into the wood and tree.
then they will be called the wood atomic theory. and If the particle is into the animal, then they will be called the animal atomic theory. and not human atomic theory. because all theories are different from each other. although mass unit are same of all.