Sikander Aqeel

MEASUREMENT OF TRAPEZOID

Jan 11th 2016, 11:39 am
Posted by aqeelsika
326 Views

Measurement of trapezoid, supposed a trapezoid which of bottom is 845 fit C, the height is 845 fit A, and head is 422.5 fit B, then what would be length of D area,  

 

SMALL SQUARE 

A small square = 4 equal angles, 

A small square = 2 equal angle of height one angle of bottom and one of head, 

 

Two angle = ab two angle of height = 6.5 + 6.5 = 13 inch ab 

 

Two angle = 13” * 4 angle = 52 

               = 52 / 7.2 = 7.2 

               = 7.2 inch D area, by center of head and last right corner of bottom,  

 

 

Two angle = 13” * 2 angle = 26 

               = 26 / 4 angle = 6.5 

               = 6.5 inch A or B height,   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  

 

MEASUREMENT OF TRAPEZOID

 

Measurement of trapezoid, supposed a trapezoid which of bottom is 845 fit C, the height is 845 fit A, and head is 422.5 fit B, then what would be length of D area,  

 

                                                  (A)

  Trapezoid two angle = 1690 fit ab * 24 hour = 40560

                        = 40560 / 4 / 5 photons = 2028

                        = 2028 / 45 = 45

                        = 45 * 20.9 % time = 940.5

                        = 940.5 fit length of D area, by center of head and last right corner of bottom 

Total Area 

Height = a = 845 fit 

Bottom = c = 845 fit 

Head = b = 422.5 fit 

Right height = d = 940.5 

                        Total area = 3053 fit,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  

 

 Trapezoid two angle = 1690 fit ab * 4 angle = 6760

                       = 6760 / 7.2 = 938.88888888888888888888888888889

                       = 939 fit length of D area, by center of head and last right corner of bottom, 

Total Area 

Height = a = 845 fit 

Bottom = c = 845 fit 

Head = b = 422.5 fit 

Right height = d = 939 

                        Total area = 3051.5 fit,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

         = a2 + b2 = c2 

         = a845 + b422.5 = c2 

         = a714025 + b178506.25 = c2 

A + b = 892531.25 = c2 

A + b = 892531.25 / 944.7 = 944.7

         = 944.7 fit = c 

         = c = 944.7 fit length of D area, by center of head and last right corner of bottom 

 

Total Area 

Height = a = 845 fit 

Head = b = 422.5 fit 

Right height = cd = 944.7 

                        Total area = 3057.2 fit, 

 

Always remember my words, 

That one sum and his 3, or 4 solution are right answer, to understand the ability of sum,   

 

 

 

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us