Sikander Aqeel

CHEMICAL BONDING OF SIKANDER AQEEL

Jan 13th 2016, 10:27 am
Posted by aqeelsika
333 Views

(Electron or photon-Atomic-Theory) 

Cerium = 163 

Cerium Boride 

It is an chemical bonding through the math, where donor and acceptor system contain on mathematics, 

 

CeB6 cerium boride

 

 

 

CERIUM   

One lines value = 0.008 photon or electron   

Metals Ratio = 50 

Cerium Boride = CeB6

Cerium Boride = [Ce-163 + B6- 66 = 206] 

         Protons = [Ce-58 + B6-30 = 88]

 

 

 

                                   Cerium Boride = 206 * 0.0085 = 1.751

                                                       = 1.75 + 0.01 = 1.76

                                                       = 1.76 * 50 ratio = 88

                                                       = 88 protons of Cerium Boride = CeB6

 

About one line = (0.008)3 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.0085 / 0.008 = 1.0625 density (Cm3) per square gram

Because line = 0.0085 / 0.008 = 1.0625

                   = 1.0625 - 0.3585 = 0.704

                   = 0.704 / 0.008 = 88 

                   = 88, proton of (CeB6) 

 

Cerium Boride = CeB6 by 17.92 % reaction (0.3585 * 50 ratio = 17.92 % reaction)

 

                                   Cerium Boride = 206 * 0.048 = 9.888

                                                       = 9.888 * 50 ratio = 494.4

                                                       = 494.4 / 206 = 2.4 = H1

                                                       = Cerium Boride = CeB6

 

                                  Because   = 2.4 * 2.5 (H2) = 6 = B6

 

 

About one line = 0.008 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.048 / 0.008 = 6 donor or acceptor = CeB6

------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

CeBr3 cerium(III) bromide

 

 

 

CERIUM   

One lines value = 0.008 photon or electron   

Metals Ratio = 50 

Cerium (III) Bromide = CeBr3

Cerium (III) Bromide = [Ce-163 + Br3- 240 = 403] 

                   Protons = [Ce-58 + Br3- 105 = 163]

 

 

               Cerium (III) Bromide = 403 * 0.0080 = 3.224

                                              = 3.22 + 0.04 = 3.26 

                                              = 3.26 * 50 ratio = 163

                                              = 163 protons of Cerium (III) Bromide = CeBr3

 

About one line = (0.008)3 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.0080 / 0.008 = 1 density (Cm3) per square gram 

Because line = 0.0080 / 0.008 = 1

                  = 1 + 0.304 = 1.304 

                  = 1.304 / 0.008 = 163 

                  = 163 proton of (CeBr3)  

 

Cerium (III) Bromide = CeBr3 (by 15.2 % reaction (0.304 * 50 ratio = 15.2 % reaction)

 

               Cerium (III) Bromide = 403 * 0.024 = 9.672

                                              = 9.672 * 50 ratio = 483.6

                                              = 483.6 / 403 = 1.2 

                                              = Cerium (III) Bromide = CeBr3

 

                              Because   = 1.2 * 2.5 (H2) = 3 = O3

 

 

About one line = 0.008 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.024 / 0.008 = 3 donor or acceptor = CeBr3

 

WATER   

One lines value = 0.008 photon or electron   

Metals Ratio = 50 

   Water = H2O

   Water = [H2-2.5 + O- 16 = 18.5] 

Protons = [H2-2 + O- 8 = 10]

 

 

                                     Water = 18.5 * 0.0108 = 0.1998

                                              = 0.19 - 0.01 = 0.2

                                              = 0.2 * 50 ratio = 10

                                              = 10 protons of Water = H2O

 

About one line = 0.008 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.0108 / 0.008 = 1.35 density (Cm3) per square cm  

 

Density of warm water at 0-C = 0.998

Density of water = 1.35 

 

Density of water = 1.35 / 0.998 = 1.35

                        = 1.35 

 

                                    Water = 18.5 * 0.016 = 0.296

                                              = 0.296 * 50 ratio = 14.8

                                              = 14.8 / 18.5 = 0.8 = H2 

                                              = Water = H2O

 

                              Because   = 0.8 * 2.5 (H2) = 2 = H2

 

 

About one line = 0.008 

Proton donor or acceptor 

Because line = 0.016 / 0.008 = 2 donor or acceptor = H2O 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us