Sikander Aqeel

CHAIN OF CARBON HYDROGEN,

Jan 13th 2016, 10:33 am
Posted by aqeelsika
325 Views

ALKANES

(The electrons shells in mathematics lab of Sikander Aqeel)  

The hydrogen mass is 1.25, when 1.25 / 1.25 = 1 proton value rise up, which of one electron into the k, shell with 0.5 cross-proton value, 

 

About k, Shall, 

The k shell is first orbit of atom for electrons, Why k shell always depends on 2 electron, because 2 electrons division power is equal to cross-proton of atom, such as Oxygen = 16 / 1.25 = 12.8 / 2k shell = 6.4 Cross-proton of oxygen, 

 

We shall invent here the binding energy of atom and orbital velocity of electrons, for understand value and binding power of atom, such as H2O is strong acid than the all acids, 

 

1 = orbital velocity of electron 

2 = binding energy of atom,    

 

Binding energy of Atom, 

The binding energy of hydrogen is 0.5 where L shell is empty, the hydrogen binding energy is strong than the oxygen, and the binding energy of atom produces the orbital velocity of electrons, and this both system makes value of compound, 

 

Orbital Energy of Electrons, 

The orbital energy will be count in second number, because the different orbital velocities produce different compounds,      

 

 

Hydrogen = 1.25 / 1.25 = 1 / 2k = 0.5 Cross-proton - 0.5 binding energy = 0L = 1 proton 

Carbon = 12 / 1.25 = 9.6 / 2k = 4.8 Cross-proton – 0.8 binding energy = 4L = 6 proton 

Nitrogen = 14 / 1.25 = 11.2 / 2k = 5.6 Cross proton – 0.6 binding energy = 5L = 7 proton 

Oxygen = 16 / 1.25 = 19.5 / 2k = 9.5 Cross-proton – 0.4 binding energy = 6L = 8 proton   

Iron = 56 / 1.25 = 44.8 / 2k = 22.4 Cross-proton – 8L = 14.4 – 14M = 0.4 + 1.6 binding energy = 2N 

 

COMPOUND OF WATER

Water = H2O    

 

   One Oxygen = 0.4 binding energy 

Two Hydrogen = 0.5 + 0.5 = 1 binding energy 

                    ______________ 

                               1.4 binding energy of H2O 

 

Binding energy of water = 1.4 * 2.5 (H2) = 3.5 

                                    = 3.5 * 5.28 V = 18.48 or 

                                    = 18.5 mole H2O = water 

 

Orbital velocity of shell in compound = 5.28 ms-1 velocity  

 

1 = water orbital velocity of electron = 5.28 ms-1 velocity  

2 = binding energy of water = 1.4,  

 

As a prove

Water electron velocity = 5.28 * 9.50 cm = 528 

                                   = 528 / 60 sec = 8.8 

                                   = 8.8 – 0.8 = 8 proton of one oxygen atom 

                                   = 8.8 – 0.8 = 8 L shell 

 

 

                                   = 0.8 * 2.5 = 2 proton of two hydrogen atom, 

                                   = 0.8 / 2.5 = 0.32 * 50 ratio = 16 oxygen 

So water electrons velocity = 5.28 m/sec 

Orbit of electron shells of water = 5.28 m/sec 

 

Quantity of Velocity 

Water electron velocity = 5.28 / 0.008 photon = 660 

                                   = 660 / 60 sec = 11 

                                   = 11 + 7.4 cross neutron of water = 18.4 

                                   = 18.5 = water is always water = strong compound on planet 

 

Water = 18.5 M / 1.25 = 14.8 / 2k = 7.4 Cross-proton = 2K shell 

Water = 7.4 / 1.25 = 9.52 / 8L = 0.74 Cross-proton = 8L shell  

                                                                         ___________ +

                                                                                9.5 protons or two H electrons and eight O electrons 

 

Because last large amount = 0.74 * 50 ratio = 37 M 2H2O, strong compound on planet 

 

Water Orbital Value by Mathematics’  

Water K shell = 2 electrons 

Water L shell = 8 electrons  

 

Oxygen = 16 / 1.25 = 19.5 / 2k = 9.5 Cross-proton – 0.4 binding energy = 6L = 8 proton 

Hydrogen = 1.25 / 1.25 = 1 / 2k = 0.5 Cross-proton - 0.5 binding energy = 0L = 1 proton   

 

 

Water = H2O   

 

           1 Oxygen = 0.4 binding energy 

       2 Hydrogen = 1 binding energy

                    ______________ 

                        = 1.4 binding energy of Neo-Pentyl 

 

                        Binding energy of Water = 1.4 * 2.5 (H2) = 3.5

                                                           = 3.5 * 5.28 k shall = 18.48

                                                           = 18.5 mole = Water  

 

 

                     O1

                     Binding energy of Water = 1.4 * 16 (O1) = 22.4

                                                        = 22.4 - 3.9 (H3) = 18.5

                                                        = 18.5 M water  

 

                     H3

                     Binding energy of Water = 1.4 * 3.9 (H3) = 5.46

                                                        = 5.46 – 2.96 H = 2.5

                                                        = 2.5 hydrogen of water

 

Water = H2O   

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

 

RADICAL ALKANES (12/7/2015)

Hydrogen = 1.25 / 1.25 = 1 / 2k = 0.5 Cross-proton - 0.5 binding energy = 0L = 1 proton 

Carbon = 12 / 1.25 = 9.6 / 2k = 4.8 Cross-proton – 0.8 binding energy = 4L = 6 proton  

 

                         CH3

                          |

Neo-Pentyl = CH3 C – CH2 –  

                          | 

                        CH3         

 

            5 Carbon = 4 binding energy 

       11 Hydrogen = 5.5 binding energy

                    ______________ 

                          = 9.5 binding energy of Neo-Pentyl 

 

                 Binding energy of Neo-Pentyl = 9.5 * 2.5 (H2) = 23.75

                                                           = 23.75 * 3.105 (4sp3) k shall = 73.74

                                                           = 73.75 mole = Neo-Pentyl  

                                                           = k shall = H3 

 

                         CH3

                          |

Neo-Pentyl = CH3 C – CH2 –  

                          | 

                        CH3                                             

 

 

                 CH3

                 Binding energy of Neo-Pentyl = 9.5 * 15.75 (CH3) = 149.625

                                                           = 149.625 / 12.5 H8 = 11.97

                                                           = 11.97 + 0.03 = 12 mole = C of second carbon atom  

 

               C

               Binding energy of Neo-Pentyl = 9.5 * 12 (C) = 114

                                                        = 114 / 8 H = 14.25 

                                                        = 14.25 + 0.25 = 14.5 mole = CH2 of third Carbenes      

 

                CH2

                Binding energy of Neo-Pentyl = 9.5 * 14.5 (CH2) = 137.75

                                                          = 137.75 / 9 H = 15.30

                                                          = 15.30 + 0.45 = 15.75 mole = CH3 fourth upper Methyl 

 

                CH3

                Binding energy of Neo-Pentyl = 9.5 * 15.75 (CH3) = 151.2

                                                          = 151.2 / 9.6 H = 15.75

                                                          = 15.75 + 0.0 = 15.75 mole = CH3 fifth lower Methyl

 

 

 

                         CH3

                          |

Neo-Pentyl = CH3 C – CH2 –  

                          | 

                        CH3                                             

 

Total Hydrogen = 9.6 + 9 + 8 + 12.5 = 39.1 * 1.886 Heavy hydrogen = 73.75 Neo-Pentyl                                     

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us