Sikander Aqeel

TRIANGLE OF ALANINE

Jan 13th 2016, 10:33 am
Posted by aqeelsika
337 Views

A right triangle which has three equal angles, and his meanings that right triangle belongs inner effective area, and outer side non effect, and this type triangles was used for made pyramid in past, 

 

Now second shape of triangle which connected with three different lengths of angles, and this different angles make different products of universe, such as system of stars and planets, and here million and million products are include by the three different angles of triangle, here we shall discuss about triangle of Alanine from in the million products,     

 

Simple Triangle 

First height of angle by 90 degree = a 

Second length of bottom angle by 180 degree = b 

Third slope length of angle by 90 to 180 = c 

 

Important points about triangle, 

If we increases the value of first a angle then slope speed would be faster, if increases value of third c angle, then slope speed will be again less, 

 

Supposed we have a triangle, which of a value or height is 6 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angles? 

 

= a2 + b2 = c2  

 = a2 + b2 = c2 = a6 + b9 = c2  

 = a6 + b9 = c2  

 = a36 + b81 = c2  

 = a+b = 117 = c2 

 = a+b = 117 / 10.8 = 10.8 

 = c = 10.8 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 10.8 inch / 60 minute = 0.18 

                       = 0.18 seconds speed of slope, 

 

Now we have one more triangle, which of a value or height is 7 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angle, 

 

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = a7 + b9 = c2    

 = a7 + b9 = c2  

 = a49 + b81 = c2  

 = a+b = 130 = c2 

 = a+b = 130 / 11.4 = 11.4

 = c = 11.4 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 11.4 inch / 60 minute = 0.19

                       = 0.19 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle, 

 

By Time algebra

Triangle = 7 inch height and 9 inch bottom. Then what would be slope of third angle,

Height = 7 * 24 hour = 168 

Bottom = 9 * 24 hour = 216 

 

Total = 384 / 2.95 minute = 130.16

       = 130 / 11.4 = 11.4

       = 11.4 inch slope of c angle

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.95 = 1442.95

          = 1442.95 / 60 = 24.04 

          = 24.04 hour = value of triangle,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Triangle of Alanine’s elements       

Perhaps the nature also use to algebra of triangle for make the products of universe, here we shall use triangle for make the water and Hydroxide of cell from the Alanine, 

 

ALANINE PART 1

Alanine = C3H7NO2 

Alanine part 1 = C3H7 = C3 + H7

 = a = C3 and b = H7 

 = a = 36 and b = 8.75

 = a = 36 mm height, and b = 8.75 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aC3 + bH7 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a36 mm + b8.75 mm = c2    

 

 = a36 mm + b8.75 mm = c2  

 = a1296 + b76.5625 = c2  

 = a+b = 1372.5625 = c2 

 = a+b = 1372.5625 / 37 = 37

 = c1 = 37 mole = water = 2H2O by slope of c angle 

 

Alanine first part = a + b = 2H2O + c = 2H2O

Alanine first part = 4H2O = Alanine from the C3H7 = Isopropyl 

 

Slope of c angle = 37 two water / 60 minute = 0.61

                       = 0.61 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 37 two water / 60 minute = 0.61666666666666666666666666666667

                       = 0.61666666666666666666666666666667 * 24 hours = 14.8 

                       = 14.8 = nearly nitrogen atom of amino acids, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Alanine

Alanine first part = C3H7 = C3 = 36 mole and H7 = 8.75 mole

Three carbon = 36 * 24 hour = 864 

Seven hydrogen = 8.75 * 24 hour = 210 

 

Total = 1074 / 0.7843 minute = 1369.37

       = 1369 / 37 = 37

       = 37 = second 2H2O 

       = 37 + 37 = 74 = 4H2O 

       = 4H2O = Alanine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 0.7843 = 1440.7843

          = 1440.7843 / 60 = 24.01 

          = 24.01 hour = Alanine,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

ALANINE PART 2

Alanine = C3H7NO2 

Alanine Part 2 = NO2 = N + O2

 = a = N and b = O2 

 = a = 14 and b = 32

 = a = 14 mm height, and b = 32 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aN + bO2 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a14 mm + b32 mm = c2    

 

 = a14 mm + b32 mm = c2  

 = a196 + b1024 = c2  

 = a+b = 1220 = c2 

 = a+b = 1220 / 34.92 = 34.92 

 

 = c1 = 34.92 – 0.67 = 34.25 

 = c1 = 34.92 – 0.67 = 34.25 

 

 = c1 = 34.25 mole = Hydroxide = 2(-OH) ion by slope of c angle 

 

Alanine second part = a + b = 2(-OH) + c = 2(-OH) 

Alanine first part = 4(-OH) = Hydroxide from the NO2 = Nitrogen dioxide 

 

Slope of c angle = 34.25 Hydroxide / 60 minute = 0.57083333333333333333333333333333

                       = 0.57 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 34.25 Hydroxide / 60 minute = 0.57083333333333333333333333333333

                       = 0.57083333333333333333333333333333 * 24 hours = 13.7

                       = 13.7 = nearly nitrogen atom of amino acids, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Alanine

Alanine firat part = NO2 = N = 14 mole and O2 = 32 mole

One nitrogen = 14 * 24 hour = 336 

Two Oxygen = 32 * 24 hour = 768 

 

Total = 1104 / 0.9411 minute = 1173.0953139942620337902454574434

       = 1173 / 34.25 = 34.25

       = 34.25 = second 2(-OH)  

       = 34.25 + 34.25 = 68.5 = 4(-OH)  

       = 4(-OH) ion = Alanine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 0.9411 = 1440.9411

          = 1440.9411 / 60 = 24.01 

          = 24.01 hour = Alanine, 

 

Alanine part 1 = 4(H2O) water 

Alanine part 2 = 4(-OH) ions 

Alanine = C3H7NO2 = 4(H2O) water + 4(-OH) ions  

 

CHART OF SICKNESS IN CLINIC 

 

Alanine into the health Seen: 

Alanine = C3H7NO2 = 4(H2O) water + 4(-OH) ions

 

Alanine Deficiencies Seen In:

Hypoglycemia = 1(H2O) water + 1(-OH) ions

Muscle breakdown = 1(H2O) water + 1(-OH) ions

Fatigue = 2(H2O) water + 2(-OH) ions

Viral infections = 1(H2O) water + 1(-OH) ions

Elevated insulin and glucagon levels = 2(H2O) water + 2(-OH) ions 

 

Alanine Excess Seen In:

Low insulin and glucagon levels = 6(H2O) water + 6(-OH) ions

Diabetes mellitus = 8(H2O) water + 8(-OH) ions

Kwashiorkor (starvation) = 6(H2O) water + 2(-OH) ions 

 

The 20 special amino acids, plus hundreds of minor amino acids keep us alive, vibrant, and healthy. A deficiency in a single amino acid will cause problems for us, and even a single deficiency should be replaced.

In addition to making up all protein, amino acids have numerous functions... far too many to discuss within these pages.

Before each amino acid is discussed, you will read how it is classified within the various categories, such as essential versus non-essential, glycogenic versus ketogenic, etcetera.

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us