Sikander Aqeel

TRIANGLE OF ARGININE

Jan 15th 2016, 10:30 am
Posted by aqeelsika
329 Views

A right triangle which has three equal angles, and his meanings that right triangle belongs inner effective area, and outer side non effect, and this type triangles was used for made pyramid in past, 

 

Now second shape of triangle which connected with three different lengths of angles, and this different angles make different products of universe, such as system of stars and planets, and here million and million products are include by the three different angles of triangle, here we shall discuss about triangle of Arginine from in the million products,     

 

Simple Triangle 

First height of angle by 90 degree = a 

Second length of bottom angle by 180 degree = b 

Third slope length of angle by 90 to 180 = c 

 

Important points about triangle, 

If we increases the value of first a angle then slope speed would be faster, if increases value of third c angle, then slope speed will be again less, 

 

Supposed we have a triangle, which of a value or height is 6 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angles? 

 

= a2 + b2 = c2  

 = a2 + b2 = c2 = a6 + b9 = c2  

 = a6 + b9 = c2  

 = a36 + b81 = c2  

 = a+b = 117 = c2 

 = a+b = 117 / 10.8 = 10.8 

 = c = 10.8 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 10.8 inch / 60 minute = 0.18 

                       = 0.18 seconds speed of slope, 

 

Now we have one more triangle, which of a value or height is 7 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angle, 

 

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = a7 + b9 = c2    

 = a7 + b9 = c2  

 = a49 + b81 = c2  

 = a+b = 130 = c2 

 = a+b = 130 / 11.4 = 11.4

 = c = 11.4 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 11.4 inch / 60 minute = 0.19

                       = 0.19 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle, 

 

By Time algebra

Triangle = 7 inch height and 9 inch bottom. Then what would be slope of third angle,

Height = 7 * 24 hour = 168 

Bottom = 9 * 24 hour = 216 

 

Total = 384 / 2.95 minute = 130.16

       = 130 / 11.4 = 11.4

       = 11.4 inch slope of c angle

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.95 = 1442.95

          = 1442.95 / 60 = 24.04 

          = 24.04 hour = value of triangle,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Triangle of Arginine’s elements       

Perhaps the nature also use to algebra of triangle for make the products of universe, here we shall use triangle for make the water and Hydroxide of cell from the Arginine, 

 

ARGININE PART 1

Arginine = C6H14N4O2 

Arginine part 1 = C6H14 = C6 + H14

 = a = C6 and b = H14 

 = a = 72 and b = 17.5

 = a = 72 mm height, and b = 17.5 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aC3 + bH7 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a72 mm + b17.5 mm = c2    

 

 = a72 mm + b17.5 mm = c2  

 = a5184 + b306.25 = c2  

 = a+b = 5490.25 = c2 

 = a+b = 5490.25 / 74 = 74

 = c1 = 74 mole = water = 4H2O by slope of c angle 

 

Arginine first part = a + b = 4H2O + c = 4H2O

Arginine first part = 8H2O = Arginine from the C6H14  

 

Slope of c angle = 72 four water / 60 minute = 1.2

                       = 1.2 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 72 two water / 60 minute = 1.2

                       = 1.2 * 24 hours = 28.8

                       = 28.8 = nearly two nitrogen atom of amino acids, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Arginine

Arginine first part = C6H14 = C6 = 72 mole and H14 = 17.5 mole

C6 = 72 * 24 hour = 1728 

H14 = 17.5 * 24 hour = 420 

 

Total = 2148 / 0.3922 minute = 5476.79

       = 5476.79 / 74 = 74

       = 74 = second 4H2O 

       = 74 + 74 = 148 = 8H2O 

       = 8H2O = Arginine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 0.3922 = 1440.3922

          = 1440.3922 / 60 = 24.00

          = 24.00 hour = Arginine,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

ARGININE PART 2

Arginine = C6H14N4O2 

Arginine Part 2 = N4O2 = N4 + O2

 = a = N4 and b = O2 

 = a = 56 and b = 32

 = a = 56 mm height, and b = 32 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aN4 + bO2 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a 56 mm + b32 mm = c2    

 

 = a 56 mm + b32 mm = c2  

 = a 3136 + b1024 = c2  

 = a+b = 4160 = c2 

 = a+b = 4160 / 64.5 = 64.5

 

 = c1 = 64.5 – 1.5 = 63

 = c1 = 64.5 – 1.5 = 63

 

 = c1 = 63 mole = PO2 phosphate by slope of c angle 

 

Arginine second part = a + b = PO2 + c = PO2

Arginine first part = P2O4 = phosphate from the N4O2 

 

Slope of c angle = 64.5 phosphate / 60 minute = 1.075

                       = 1.075 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 64.5 phosphate / 60 minute = 1.075

                       = 1.075 * 24 hours = 25.8

                       = 25.8 = nearly 2CH2 + H atom of 5-monophosphate, or nucleic acid  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Arginine

Arginine firat part = N4O2 = N4 = 56 mole and O2 = 32 mole

N4 = 56 * 24 hour = 1344 

O2 = 32 * 24 hour = 768 

 

Total = 2112 / 0.5321 minute = 3969

       = 3969 / 63 = 63

       = 63 = second PO2  

       = 63 + 63 = 68.5 = P2O4  

       = P2O4 = Arginine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 0.5321 = 1440.5321

          = 1440.5321 / 60 = 24.00

          = 24.00 hour = Arginine, 

 

Arginine part 1 = 8(H2O) water 

Arginine part 2 = P2O4 two phosphate

Arginine = C3H7NO2 = 8(H2O) water + P2O4 phosphate 

 

Arginine part 1 = 74 

Arginine part 2 = 64.5 

             Total = 138.5 / 4.36 parts = 31.75 

                     = 31.75 = CH2OH = glucose  

 

Arginine = 138.5 = D-Ribose CH2OH, D-Arabinose CH2OH, D-Xylose CH2OH, D-Lyxose CH2OH,   

 

CHART OF SICKNESS IN CLINIC 

 

Arginine into the health Seen: 

Arginine = 138.5 = D-Ribose CH2OH, D-Arabinose CH2OH, D-Xylose CH2OH, D-Lyxose CH2OH, 

 

Arginine Deficiencies Seen In:

AIDS = Carbon chain 

Candidacies  

 

Arginine Excess Seen In:

Viral growth = 12(H2O) water + 3(P2O4) phosphate = very small chain of carbon 

 

 

The 20 special amino acids, plus hundreds of minor amino acids keep us alive, vibrant, and healthy. A deficiency in a single amino acid will cause problems for us, and even a single deficiency should be replaced.

In addition to making up all protein, amino acids have numerous functions... far too many to discuss within these pages.

Before each amino acid is discussed, you will read how it is classified within the various categories, such as essential versus non-essential, glycogenic versus ketogenic, etcetera.

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us