Sikander Aqeel

TRIANGLE OF ASPARAGINE

Jan 16th 2016, 10:30 am
Posted by aqeelsika
343 Views

 

A right triangle which has three equal angles, and his meanings that right triangle belongs inner effective area, and outer side non effect, and this type triangles was used for made pyramid in past, 

 

Now second shape of triangle which connected with three different lengths of angles, and this different angles make different products of universe, such as system of stars and planets, and here million and million products are include by the three different angles of triangle, here we shall discuss about triangle of Asparagine from in the million products,     

 

Simple Triangle 

First height of angle by 90 degree = a 

Second length of bottom angle by 180 degree = b 

Third slope length of angle by 90 to 180 = c 

 

Important points about triangle, 

If we increases the value of first a angle then slope speed would be faster, if increases value of third c angle, then slope speed will be again less, 

 

Supposed we have a triangle, which of a value or height is 6 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angles? 

 

= a2 + b2 = c2  

 = a2 + b2 = c2 = a6 + b9 = c2  

 = a6 + b9 = c2  

 = a36 + b81 = c2  

 = a+b = 117 = c2 

 = a+b = 117 / 10.8 = 10.8 

 = c = 10.8 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 10.8 inch / 60 minute = 0.18 

                       = 0.18 seconds speed of slope, 

 

Now we have one more triangle, which of a value or height is 7 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angle, 

 

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = a7 + b9 = c2    

 = a7 + b9 = c2  

 = a49 + b81 = c2  

 = a+b = 130 = c2 

 = a+b = 130 / 11.4 = 11.4

 = c = 11.4 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 11.4 inch / 60 minute = 0.19

                       = 0.19 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle, 

 

By Time algebra

Triangle = 7 inch height and 9 inch bottom. Then what would be slope of third angle,

Height = 7 * 24 hour = 168 

Bottom = 9 * 24 hour = 216 

 

Total = 384 / 2.95 minute = 130.16

       = 130 / 11.4 = 11.4

       = 11.4 inch slope of c angle

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.95 = 1442.95

          = 1442.95 / 60 = 24.04 

          = 24.04 hour = value of triangle,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Triangle of Asparagine’s elements       

Perhaps the nature also use to algebra of triangle for make the products of universe, here we shall use triangle for make the water and Hydroxide of cell from the Asparagine, 

 

ASPARAGINE PART 1

Asparagine = C4H8N2O3 

Asparagine part 1 = C4H8 = C4 + H8

 = a = C4 and b = H8 

 = a = 48 and b = 10

 = a = 48 mm height, and b = 10 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aC4 + bH8 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a48 mm + b10 mm = c2    

 

 = a48 mm + b10 mm = c2  

 = a2304 + b100 = c2  

 = a+b = 2404 = c2 

 = a+b = 2404 / 49 = 49

 = c1 = 49 mole = H2PO1 = Phosphorus by slope of c angle 

 

Asparagine first part = a + b = H2PO1 + c = H2PO1 

                             = H2PO1 + H2PO1 = H4P2O2 = 99 mole – 0.25 = 98.75  H3PO4  

Asparagine first part = H3PO4 = Phosphoric acid = Asparagine from the C4H8  

 

Slope of c angle = 49 / 60 minute = 0.81666666666666666666666666666667

                       = 0.816 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 49 two water / 60 minute = 0.81666666666666666666666666666667

                       = 0.81666666666666666666666666666667 * 24 hours = 19.6

                       = 19.6 – 1.1 = 18.5 mole water, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Asparagine

Asparagine first part = C4H8 = C4 = 48 mole and H8 = 10 mole

C4 = 48 * 24 hour = 1152 

H8 = 10 * 24 hour = 240 

 

Total = 1392 * 1.7248 minute = 2400.9216

       = 2401 / 49 = 49

       = 49 = second H2PO1 

       = 49 + 49 = 98 = H3PO4 

       = H3PO4 = Phosphoric acid

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 1.7248 = 1441.7248

          = 1441.7248 / 60 = 24.02

          = 24.02 hour = Asparagine,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

ASPARAGINE PART 2

Asparagine = C4H8N2O3 

Asparagine Part 2 = N2O3 = N2 + O3

 = a = N2 and b = O3 

 = a = 28 and b = 48

 = a = 28 mm height, and b = 48 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aN2 + bO3 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a 28 mm + b48 mm = c2    

 

 = a28 mm + b48 mm = c2  

 = a784 + b2304 = c2  

 = a+b = 3088 = c2 

 = a+b = 3088 / 55.5 = 55.5

 

 = c1 = 55.5 – 3.75 H3 = 51.75

 = c1 = 55.5 – 3.75 H3 = 51.75

 

 = c1 = 51.75 mole = 3(-OH) Hydroxide by slope of c angle 

 

Asparagine second part = a + b = 3(-OH) + c = 3(-OH)

Asparagine first part = 6(-OH) = Hydroxide from the N2O3 

 

Slope of c angle = 51.75 Hydroxide / 60 minute = 0.8625

                       = 0.8625 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 51.75 Hydroxide / 60 minute = 0.8625

                       = 0.8625 * 24 hours = 20.7

                       = 20.7 – 2.2 = 18.5 nearly H2O water  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Asparagine

Asparagine part 2 = N2O3 = N2 = 28 mole and O3 = 48 mole

N2 = 28 * 24 hour = 672 

O3 = 48 * 24 hour = 1152 

 

Total = 1824 * 1.46823 minute = 2678.05152

       = 2678.0625 / 51.75 = 51.75

       = 51.75 = second 3(-OH)  

       = 51.75 + 51.75 = 103.5 = 6(-OH)  

       = 6(-OH) = Asparagine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 1.46823 = 1441.46823

          = 1441.46823 / 60 = 24.02

          = 24.02 hour = Asparagine, 

 

Asparagine part 1 = H3PO4 = Phosphoric acid for short term memory in brain 

Asparagine part 2 = 6(-OH) Hydroxide for finish the short term memory in brain   

 

Asparagine part 1 = 49 

Asparagine part 2 = 51.75

                  Total = 100.75 / 3.173 parts = 31.75 

                     = 31.75 = CH2OH = glucose  

 

Asparagine = 100.75 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH,   

 

CHART OF SICKNESS IN CLINIC 

 

Asparagine into the health Seen: 

Asparagine = 100.75 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH,  

Asparagine part 2 = 6(-OH) Hydroxide ions for finish the short time memory in brain     

 

Asparagine Deficiencies Seen In:

 

Asparagine Excess Seen In:

 

The 20 special amino acids, plus hundreds of minor amino acids keep us alive, vibrant, and healthy. A deficiency in a single amino acid will cause problems for us, and even a single deficiency should be replaced.

In addition to making up all protein, amino acids have numerous functions... far too many to discuss within these pages.

Before each amino acid is discussed, you will read how it is classified within the various categories, such as essential versus non-essential, glycogenic versus ketogenic, etcetera.

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us