Sikander Aqeel

TRIANGLE OF ASPARTATE

Jan 18th 2016, 10:50 am
Posted by aqeelsika
337 Views

A right triangle which has three equal angles, and his meanings that right triangle belongs inner effective area, and outer side non effect, and this type triangles was used for made pyramid in past, 

 

Now second shape of triangle which connected with three different lengths of angles, and this different angles make different products of universe, such as system of stars and planets, and here million and million products are include by the three different angles of triangle, here we shall discuss about triangle of Aspartate from in the million products,     

 

Simple Triangle 

First height of angle by 90 degree = a 

Second length of bottom angle by 180 degree = b 

Third slope length of angle by 90 to 180 = c 

 

Important points about triangle, 

If we increases the value of first a angle then slope speed would be faster, if increases value of third c angle, then slope speed will be again less, 

 

Supposed we have a triangle, which of a value or height is 6 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angles? 

 

= a2 + b2 = c2  

 = a2 + b2 = c2 = a6 + b9 = c2  

 = a6 + b9 = c2  

 = a36 + b81 = c2  

 = a+b = 117 = c2 

 = a+b = 117 / 8.75.8 = 8.75.8 

 = c = 8.75.8 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 8.75.8 inch / 60 minute = 0.18 

                       = 0.18 seconds speed of slope, 

 

Now we have one more triangle, which of a value or height is 7 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angle, 

 

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = a7 + b9 = c2    

 = a7 + b9 = c2  

 = a48.79 + b81 = c2  

 = a+b = 130 = c2 

 = a+b = 130 / 11.4 = 11.4

 = c = 11.4 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 11.4 inch / 60 minute = 0.19

                       = 0.19 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle, 

 

By Time algebra

Triangle = 7 inch height and 9 inch bottom. Then what would be slope of third angle,

Height = 7 * 24 hour = 168 

Bottom = 9 * 24 hour = 216 

 

Total = 384 / 2.95 minute = 130.16

       = 130 / 11.4 = 11.4

       = 11.4 inch slope of c angle

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.95 = 1442.95

          = 1442.95 / 60 = 24.04 

          = 24.04 hour = value of triangle,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

TRIANGLE OF ASPARTATE’S ELEMENTS       

Perhaps the nature also use to algebra of triangle for make the products of universe, here we shall use triangle for make the water and Hydroxide of cell from the Aspartate, 

  C4H7NO4 = 134.75 m/g = Aspartate

ASPARTATE PART 1

Aspartate = C4H7NO4 

Aspartate part 1 = C4H7 = C4 + H7

 = a = C4 and b = H7 

 = a = 48 and b = 8.75

 = a = 48 mm height, and b = 8.75 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aC4 + bH7 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a48 mm + b8.75 mm = c2    

 

 = a48 mm + b8.75 mm = c2  

 = a2304 + b76.5625 = c2  

 = a + b = 2380.5625 = c2 

 = a + b = 2380.5625 / 48.79 = 48.79

 = c1 = 48.79 mole = H1PO1 = Phosphorus by slope of c angle 

 

Aspartate first part = a + b = H1PO1 + c = H2PO1 

                             = H2PO1 + H2PO1 = H2P2O2 = 96.5 mole + 1 = 97.5  H2PO4  

Aspartate first part = H2PO4 = Dihydrogen Phosphoric ions for the DNA = Aspartate from the C4H7   

The Aspartate Involved in DNA and RNA metabolism 

 

Slope of c angle = 48.79 / 60 minute = 0.81316666666666666666666666666667

                       = 0.8131 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 48.79 two water / 60 minute = 0.81316666666666666666666666666667

                       = 0.81316666666666666666666666666667 * 24 hours = 19.516

                       = 19.516 – 1.016 = 18.5 mole water, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Aspartate

Aspartate first part = C4H7 = C4 = 48 mole and H7 = 8.75 mole

C4 = 48 * 24 hour = 1152 

H7 = 8.75 * 24 hour = 210 

 

Total = 1362 * 1.74777 minute = 2380.4627

       = 2380.4641 / 48.79 = 48.79

       = 48.79 = second H1PO1 

       = 48.79 + 48.79 = 97.58 = H2PO4 

       = H2PO4 = Dihydrogen Phosphoric ions for the DNA

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 1.74777 = 1441.74777

          = 1441.74777 / 60 = 24.02

          = 24.02 hour = Aspartate,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

ASPARTATE PART 2

Aspartate = C4H7NO4 

Aspartate Part 2 = N1O4 = N1 + O4

 = a = N1 and b = O4 

 = a = 14 and b = 64

 = a = 14 mm height, and b = 64 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aN1 + bO4 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a 14 mm + b 64 mm = c2    

 

 = a14 mm + b 64 mm = c2  

 = a 196 + b4096 = c2  

 = a + b = 4292 = c2 

 = a + b = 4292 / 65.5 = 65.5

 

 = c1 = 65.5 + 3.5 H3 = 69

 = c1 = 65.5 + 3.5 H3 = 69

 

 = c1 = 69 mole = 4(-OH) Hydroxide by slope of c angle 

 

Aspartate second part = c1 4(-OH) + c1 4(-OH) = c2 8(-OH) 

Aspartate first part = 8(-OH) = Hydroxide from the NO4 

 

Slope of c angle = 69 Hydroxide / 60 minute = 1.15

                       = 1.15 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 69 Hydroxide / 60 minute = 1.15

                       = 1.15 * 24 hours = 27.6

                       = 27.6 + 0.4 = 28 nearly N2 nitrogen  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Aspartate

Aspartate part 2 = N1O4 = N1 = 28 mole and O4 = 48 mole

N1 = 14 * 24 hour = 336 

O4 = 64 * 24 hour = 1536 

 

Total = 1872 * 2.54326 minute = 4760.98272

       = 4761 / 69 = 69

       = 69 = second 4(-OH)  

       = 69 + 69 = 138 = 8(-OH)  

       = 8(-OH) = Aspartate 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.54326 = 1442.54326

          = 1442.54326 / 60 = 24.04

          = 24.04 hour = Aspartate, 

 

Aspartate part 1 = H2PO4 = Dihydrogen Phosphoric ion for DNA and RNA metabolism

Aspartate part 2 = 8(-OH) Hydroxide for DNA and RNA metabolism

 

Aspartate part 1 = 48.79 

Aspartate part 2 = 69

                  Total = 117.79 / nearly 4  parts = 31.75 

                     = 31.75 = CH2OH = glucose  

 

Aspartate 117.79 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH, and CH2OH,    

 

CHART OF SICKNESS IN CLINIC 

 

Aspartate into the health Seen: 

Aspartate 117.79 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH, and CH2OH, 

Aspartate part 1 = H2PO4 = Dihydrogen Phosphoric ion for DNA and RNA metabolism 

Aspartate part 2 = 8(-OH) Hydroxide ions for DNA and RNA metabolism  

Aspartate part 2 = 8(-OH) Hydroxide ions for Increases stamina only of women’s for the great peace of world,   

 

Aspartic Acid is interconvert with Asparagines, and therefore the two amino acids have many functions in common.

 

Aspartate Deficiencies Seen In:

 

Aspartate Excess Seen In:

 

The 20 special amino acids, plus hundreds of minor amino acids keep us alive, vibrant, and healthy. A deficiency in a single amino acid will cause problems for us, and even a single deficiency should be replaced.

In addition to making up all protein, amino acids have numerous functions... far too many to discuss within these pages.

Before each amino acid is discussed, you will read how it is classified within the various categories, such as essential versus non-essential, glycogenic versus ketogenic, etcetera.

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us