Sikander Aqeel

TRIANGLE OF CYSTEINE

Jan 19th 2016, 10:32 am
Posted by aqeelsika
323 Views

A right triangle which has three equal angles, and his meanings that right triangle belongs inner effective area, and outer side non effect, and this type triangles was used for made pyramid in past, 

 

Now second shape of triangle which connected with three different lengths of angles, and this different angles make different products of universe, such as system of stars and planets, and here million and million products are include by the three different angles of triangle, here we shall discuss about triangle of Cysteine from in the million products,     

 

Simple Triangle 

First height of angle by 90 degree = a 

Second length of bottom angle by 180 degree = b 

Third slope length of angle by 90 to 180 = c 

 

Important points about triangle, 

If we increases the value of first a angle then slope speed would be faster, if increases value of third c angle, then slope speed will be again less, 

 

Supposed we have a triangle, which of a value or height is 6 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angles? 

 

= a2 + b2 = c2  

 = a2 + b2 = c2 = a6 + b9 = c2  

 = a6 + b9 = c2  

 = a36 + b81 = c2  

 = a+b = 117 = c2 

 = a+b = 117 / 8.75.8 = 8.75.8 

 = c = 8.75.8 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 8.75.8 inch / 60 minute = 0.18 

                       = 0.18 seconds speed of slope, 

 

Now we have one more triangle, which of a value or height is 7 inch, and bottom is 9 inch, now what would be speed of slope or c angle, 

 

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = a7 + b9 = c2    

 = a7 + b9 = c2  

 = a37 + b81 = c2  

 = a+b = 130 = c2 

 = a+b = 130 / 11.4 = 11.4

 = c = 11.4 inch slope of c angle 

 

Slope of c angle = 11.4 inch / 60 minute = 0.19

                       = 0.19 seconds speed of slope, and it has fast speed than the first triangle, 

 

By Time algebra

Triangle = 7 inch height and 9 inch bottom. Then what would be slope of third angle,

Height = 7 * 24 hour = 168 

Bottom = 9 * 24 hour = 216 

 

Total = 384 / 2.95 minute = 130.16

       = 130 / 11.4 = 11.4

       = 11.4 inch slope of c angle

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.95 = 1442.95

          = 1442.95 / 60 = 24.04 

          = 24.04 hour = value of triangle,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

TRIANGLE OF CYSTEINE’S ELEMENTS       

Perhaps the nature also use to algebra of triangle for make the products of universe, here we shall use triangle for make the water and Hydroxide of cell from the Cysteine, 

  C3H7NO2S = 122.75 m/g = Cysteine 

CYSTEINE PART 1

Cysteine = C3H7NO2S 

Cysteine part 1 = C3H7 = C3 + H7

 = a = C3 and b = H7 

 = a = 36 and b = 8.75

 = a = 36 mm height, and b = 8.75 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aC3 + bH7 = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a36 mm + b8.75 mm = c2    

 

 = a36 mm + b8.75 mm = c2  

 = a1296 + b76.5625 = c2  

 = a + b = 1372.5625 = c2 

 = a + b = 1372.5625 / 37 = 37

 = c1 = 37 mole = 2H2O = water by slope of c angle 

 

Cysteine first part = a + b = 2H2O + c = 2H2O 

                             = 2H2O + 2H2O = 4(H2O) = 74 mole = 97  4(H2O)  

Cysteine first part = 4(H2O) = Essential in growth, maintenance, and repair of skin.

Key ingredient in hair, = Cysteine from the C3H7   

 

Slope of c angle = 37 / 60 minute = 0.61666666666666666666666666666667

                       = 0.8131 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 37 two water / 60 minute = 0.61666666666666666666666666666667

                       = 0.61666666666666666666666666666667 * 24 hours = 14.8

                       = 14.8 – 0.8 = 14 mole nitrogen acidic shape by water and nitrogen, 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Cysteine

Cysteine first part = C3H7 = C4 = 36 mole and H7 = 8.75 mole

C3 = 36 * 24 hour = 864 

H7 = 8.75 * 24 hour = 210 

 

Total = 1074 * 1.27467 minute = 1368.9

       = 1369 / 37 = 37

       = 37 = second 2(H2O) 

       = 37 + 37 = 74 = 4(H2O)  

       = 4(H2O) = Essential in growth, maintenance, and repair of skin.

Key ingredient in hair, = Cysteine from the C3H7   

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 1.27467 = 1441.27467

          = 1441.27467 / 60 = 24.02

          = 24.02 hour = Cysteine,  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

CYSTEINE PART 2 

  C3H7NO2S = 122.75 m/g = Cysteine 

Cysteine = C3H7NO2S 

Cysteine Part 2 = NO2S = N1 + O2S

 = a = N1 and b = O2S 

 = a = 14 and b = 64

 = a = 14 mm height, and b = 64 mm bottom = c2

 = a2 + b2 = c2

 = a2 + b2 = c2 = aN1 + bO2S = c2   

 = a2 + b2 = c2 = a 14 mm + b64 mm = c2    

 

 = a14 mm + b64 mm = c2  

 = a 196 + b4096 = c2  

 = a + b = 4292 = c2 

 = a + b = 4292 / 65.5 = 65.5

 

 = c1 = 65.5 + 3.5 H3 = 69

 = c1 = 65.5 + 3.5 H3 = 69

 

 = c1 = 69 mole = 4(-OH) Hydroxide by slope of c angle 

 

Cysteine second part = c1 4(-OH) + c1 4(-OH) = c2 8(-OH) 

Cysteine first part = 8(-OH) = Hydroxide from the NO2S 

 

Slope of c angle = 69 Hydroxide / 60 minute = 1.15

                       = 1.15 seconds speed of slope and it has fast speed than the first triangle,  

 

Slope of c angle = 69 Hydroxide / 60 minute = 1.15

                       = 1.15 * 24 hours = 27.6

                       = 27.6 + 0.4 = 28 nearly N2 nitrogen  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

By Time Algebra of Cysteine

Cysteine part 2 = NO2S = N1 = 14 mole and O2S = 64 mole

N1 = 14 * 24 hour = 336 

O2S = 64 * 24 hour = 1536 

 

Total = 1872 * 2.54326 minute = 4760.98272

       = 4761 / 69 = 69

       = 69 = second 4(-OH)  

       = 69 + 69 = 138 = 8(-OH)  

       = 8(-OH) = Cysteine 

 

A day = 24 hours * 60 minute = 1440 

Minute = 1440 + 2.54326 = 1442.54326

          = 1442.54326 / 60 = 24.04

          = 24.04 hour = Cysteine, 

 

Cysteine part 1 = 4(H2O) = Essential in growth, maintenance, and repair of skin.

Key ingredient in hair, = Cysteine from the C3H7   

Cysteine part 2 = 8(-OH) Hydroxide for DNA and RNA metabolism = Cysteine from the NO2S

 

Cysteine part 1 = 37 

Cysteine part 2 = 69

              Total = 106 / nearly 3.33 parts = 31.75 

                      = 31.75 = CH2OH = glucose  

 

Cysteine 106 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH,    

 

CHART OF SICKNESS IN CLINIC 

 

Cysteine into the health Seen: 

Cysteine 106 = a,D glucose CH2OH, D glucose CH2OH, and B,D glucose CH2OH, 

Cysteine part 1 = 4(H2O) = Essential in growth, maintenance, and repair of skin.

Key ingredient in hair, = Cysteine from the C3H7   

Cysteine part 2 = 8(-OH) Hydroxide ions for an important tri-peptide made up of Cystine, Glutamic Acid,

Cysteine part 2 = 8(-OH) Hydroxide for not Chemical Sensitivity and not Food Allergy = Cysteine from the NO2S 

 

Cysteine Deficiencies Seen In: 

Chemical Sensitivity

Food Allergy

 

Cysteine Excess Seen In:

 

The 20 special amino acids, plus hundreds of minor amino acids keep us alive, vibrant, and healthy. A deficiency in a single amino acid will cause problems for us, and even a single deficiency should be replaced.

In addition to making up all protein, amino acids have numerous functions... far too many to discuss within these pages.

Before each amino acid is discussed, you will read how it is classified within the various categories, such as essential versus non-essential, glycogenic versus ketogenic, etcetera.

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us