Sikander Aqeel

ADVANCE FISSION REACTION

Feb 21st 2016, 11:46 am
Posted by aqeelsika
339 Views

Sikander Aqeel = (E = m2 * C) 

The E = two mass and one light ray, if mass value is not two, then mass will not produce energy, and the light will always count single unit, because the light element does not make compound, or which thing cannot make compound, that they will be count single, 

 

Formula of Energy 

 

U + 01 n ------- Ba + Kr + 3.6 01 n = Energy 

 

  235/92 = U = Uranium  

  141/56 = Ba = Barium 

  92/36 = Kr = Krypton  

 

Balance of Fission Reaction 

E = m1 = 92 Uranium 

E = m1 = 56 + 36 = 92 = Barium + Krypton 

 

So m2 = Uranium + Barium + Krypton 

 

Advance Fission Reaction 

  a2 + b2 = c2 

  a2 = U and b2 = Ba + Kr 

  a2 = 92 and b2 = 92 

 

  a = 8464 and b = 8464  

  a8464 + b8464 = c2 

  a + b = 16928 = c2 

  a + b = 16928 / 130.1 = 130.1 

 

  c1 = 130.1 

  c1 = 130.1 * 300000000 light speed = 39030000000  

 

  E = 39030000000, m/sec velocity of Energy, by formula of (E = m2 * C) 

  E = 39030000000, J Energy, by formula of (E = m2 * C) 

  E = 39030000000, m/sec velocity of Energy by get 3.6 neutron from Fission Reaction  

 

Because

  c1 = 130.1 * 3.6 neutron = 468.36 

      = 468.36 – 235 U = 233.36 

      = 233.36 – 141 Ba = 92.36 

      = 92.36, Krypton

 

To get total mass of Barium, Krypton, and Uranium,  

  c1 = 130.1 / 235 U = 0.553 

      = 0.553 / 141 Ba - 0.00392  

      = 0.00392 / 92 Kr = 0.00004 

      = 0.00004 kg total mass   

 

Now how many neutrons was get from Fission Reaction,  

 

Uranium = 235 / 2.5 H2 = 94 – 92 proton = 2 Cross-Pton 

  Barium = 141 / 2.5 H2 = 56.4 – 56 proton = 0.4 Cross-Tron 

   Krypton = 92 / 2.5 H2 = 36.8 – 36 proton = 0.8 Cross-Tron 

                                                      Total = 4.2 – 0.6 = 3.6 neutrons got from Fission Reaction, 

 

The advance Cross-Pton and Cross-Trom atomic theory was publishing in past for all Muslim and other communities of world, because I felt in 1980, that all Muslim and other communities wants to across all limit of badness, while everything every law of nature is in limit for build to goodness, so to read the Cross-atomic theory is better than across to limit of humanity,                      

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us