Sikander Aqeel

TREATMENT FROM WATER

Sep 20th 2016, 11:00 am
Posted by aqeelsika
410 Views

VASCULAR ARTERY DISEASE  

CAROTID ARTERY DISEASE  

PERIPHERAL ARTERY DISEASE 

CORONARY ARTERIES DISEASES 

(New medical branch of treatment in mathematical machine of Sikander Aqeel) 

Daily population is increasing of earth, where your need is easy faster and cheap medical science for treatment own body, 

First you should understand about treatment, (That what is the treatment) 

actually treatment is an appetite of sick cells, such as you gathers all things (milk, sugar, coffee, tea pack, bread, **er) before cook breakfast, if you will not gather this all things, then you cannot get breakfast, so the here breakfast is an appetite of stomach cells, 

If you take medicines from one hole of mouth, here I am introducing fifteen thousand billion holes to take medicines, and this process will work like super-sonic speed for health, and bath-tub yoga treat is better than Surgery, because surgery cannot repair any part of body,     

 

Water and occipital lobe 

Water and temporal lobe 

Water and frontal lobe 

Water and Cerebellum lobe 

 

ALCOHOL CALCIUM AND PLAQUE WITH BLOOD CLOTS  

Now what is the role of calcium with alcohol in body, basically natural alcohol becomes too less in over age, which cannot control perfect circulation of calcium compounds for arteries plaque, in easy words, 

Supposed human sleeps, then each cell also sleeps, and this act controls to division of chemicals in body, 

If artery cells do not sleep then artery cells cannot control to plaque or blood clots, because the natural alcohol is a battery of call, if battery is down of a cell, then they cannot stop to rising of plaque and blood clots, 

 

The regular glucose test is taken at a certain point in time; the glucose tolerance test involves repeated testing to determine the rate at which glucose is processed by the body 

 

Test Low High Unit Comments

Glucose (fasting) 3.9 5.8 mmol/L See also glycated hemoglobin

 

Glucose (fasting) 70 120 mg/dL

 

 

 

NEED FOR A CARRIER OF OXYGEN IN THE BLOOD (9/16/2016)

An oxygen carrier is needed in the blood simply because  oxygen is not soluble enough in blood plasma to meet the body’s needs, at 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen, whole blood with the hemoglobin has a much greater oxygen capacity, one liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, thus the hemoglobin in 1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 87 times as much as plasma alone would carry,  

 

CARRIER OF OXYGEN IN THE BLOOD 

1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 

 

1 liter blood = 1000 milliliter 

Oxygen = 200 ml    

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((milliliter) + b2 (Oxygen ml) = c2 

    = a2 1000         + b2 200 = c2  

 

 

    = a2 1000000 + b2 40000 = c2         

    = a + b = 1040000 = c2  

    = a + b = 1040000 / 1019.80 = 1019.80 

 

    A

    = a + b = 1019.80 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 271.94

    = a + b = 271.94 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 108.776

    = a + b = 108.776 / 38 Centigrade = 2.86

    = a + b = 2.86 ml oxygen,  

At 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen 

 

    B

    = a + b = 1019.80 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 271.94

    = a + b = 271.94 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 108.776

    = a + b = 108.776 * 1.37 ml oxygen = 149.02

    = a + b = 150 gram hemoglobin, 

One liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, 

 

(9/17/2016) 

An oxygen carrier is needed in the blood simply because  oxygen is not soluble enough in blood plasma to meet the body’s needs, at 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen, whole blood with the hemoglobin has a much greater oxygen capacity, one liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, thus the hemoglobin in 1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 87 times as much as plasma alone would carry, 

Without an oxygen carrier, the blood would have to circulate 87 times as fast provide the same capacity to deliver oxygen. As it is the blood makes a complete circuit of the body in 60 seconds under resting condition, and it is, Aorta it flows at the rate of about 18.6 m/s  

 

RESTING CONDITION (9/17/2016) 

Blood circulation = 87 times

Circuit of the body = 60 seconds

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((Blood circulation) + b2 (Circuit of body) = c2 

    = a2 87 times             + b2 60 seconds = c2  

 

 

    = a2 7569 + b2 3600 = c2         

    = a + b = 11169 = c2  

    = a + b = 11169 / 105.68 = 105.68

 

    A

    = a + b = 105.68 / 5.681 (H2 + H3= A//T + C///G DNA) = 18.60

    = a + b = 18.60 meter per seconds rate of flows 

    = a + b = 18.60 m/s rate of flows blood 

And it is, Aorta it flows at the rate of about 18.6 m/s   

And here H2 + H3 = 5.681 hydrogen atom, and A//T + C///G = complete DNA helix 

 

ACTIVITY BY AGE OR WEIGHT

60 kg = ** age

80 kg = medium age 

100 kg = old age  

 

Medium age

Weight = 80 kg * 10 mm = 800 

       = 800 * 1.25 (H) = 1000 milliliter blood 

 

Milliliter blood = 1000 / 87 times = 11.49 

                 = 11.49 + 7.11 pH of water = 18.6 

                 = 18.6 = m/s rate of Aorta flows blood 

 

 

HIND BRAIN (9/18/2016)  

The Hind brain which contains about Cerebellum lobe + medulla oblongata + Pons, where medulla oblongata lobe control to bloodstream heartbeat and Cerebellum lobe control to movement of bloodstream and heartbeat, 

 

Now if medulla oblongata and Cerebellum lobe are uncomfortable, then blood carrier act also uncomfortable, which will not build accuracy of health, such as bloodstream or force of blood in arteries, and second by Cerebellum lobe, to carry blood in thick and sick arteries,  

 

Basically first treatment should be brain, and second to disease, such as you are doing treatment of blood clots or plaque, which of result would always be zero, because clots and plaque disease would be control from Cerebellum lobe and medulla oblongata, 

 

Supposed 

87 times as fast provide the same capacity to deliver oxygen. As it is the blood makes a complete circuit of the body in 60 seconds under resting condition, is equal to normal bloodstream and normal heartbeat,  

 

Now 

43.5 times as slow provide the same capacity to deliver oxygen. As it is the blood makes a half circuit of the body in 30 seconds under resting condition, is equal to blood clots and plaque,   

 

So here circuit of the body in 30 seconds is weak or sick from reason of Cerebellum lobe and medulla oblongata, 

 

(9/21/2016)

CARRIER OF OXYGEN IN THE BLOOD WITH WEAK DNA 

1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 

 

1 liter blood = 1000 milliliter 

Oxygen = 200 ml    

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((milliliter) + b2 (Oxygen ml) = c2 

    = a2 1000         + b2 200 = c2  

 

 

    = a2 1000000 + b2 40000 = c2         

    = a + b = 1040000 = c2  

    = a + b = 1040000 / 1019.80 = 1019.80 

 

    A = WITH WEAK DNA

    = a + b = 1019.80 / 3.95 (H3= C///G DNA) = 258.17

    = a + b = 258.17 / 2.75 (H2= A//T DNA) = 93.88

    = a + b = 93.88 / 38 Centigrade = 2.47

    = a + b = 2.47 ml oxygen,  

In normal condition 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen by (H3.75= C///G DNA) and (H2.5= A//T DNA) 

 

MUTATIONS   

In abnormal condition 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.47 ml oxygen, by (H3.95= C///G DNA) and (H2.75= A//T DNA), and it will be called changes of genetic,    

 

 

    B = WITH WEAK DNA

    = a + b = 1019.80 / 3.95 (H3= C///G DNA) = 258.17

    = a + b = 258.17 / 2.75 (H2= A//T DNA) = 93.88

    = a + b = 93.88 * 1.37 ml oxygen = 128.6156

    = a + b = 128.61 gram hemoglobin, 

In normal condition

One liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, 

 

In abnormal condition

One liter of the blood contains about 128.61 gram hemoglobin, if each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen,  

 

And it is a beginning of blood clots and plaque in arteries, 

 

BLOOD CIRCULATION 

Blood circulation = 87 times

Circuit of the body = 60 seconds

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((Blood circulation) + b2 (Circuit of body) = c2 

    = a2 87 times             + b2 60 seconds = c2  

 

 

    = a2 7569 + b2 3600 = c2         

    = a + b = 11169 = c2  

    = a + b = 11169 / 105.68 = 105.68

 

    A = WITH WEAK (H3.95= C///G DNA) and (H2.75= A//T DNA) 

    = a + b = 105.68 / 6.7 (H2.75 + H3.95= A//T + C///G DNA) = 15.77

    = a + b = 15.77 meter per seconds rate of slow flows 

    = a + b = 15.77 m/s rate of slow flows blood  

In normal condition

And it is, Aorta it flows at the rate of about 18.6 m/s 

 

In abnormal condition

And it is, Aorta slow flows at the rate of about 15.77 m/s  

And here H2 + H3 = 6.7 hydrogen atom, and A//T + C///G = complete DNA helix 

 

And it is a beginning of blood clots and plaque in arteries, 

 

ACTIVITY BY AGE OR WEIGHT

60 kg = ** age

80 kg = medium age 

100 kg = old age  

 

Medium age

Weight = 80 kg * 10 mm = 800 

       = 800 * 1.25 (H) = 1000 milliliter blood 

 

Milliliter blood = 1000 / 87 times = 11.49 

              = 11.49 + 4.28 pH of Lipase enzyme of stomach castor oil = 15.77

              = 15.77 = m/s rate of Aorta slow flows of blood 

 

Basically blood clots and plaque diseases start after medium age, because sometimes the growth becomes continuous, or the hydrogen size occur limited in each age but if size increases of hydrogen, then diseases rise up, 

 

For example 

Hydrogen healthy size = 1.25 m/g 

10 micrometer = 1000 gene 

 

Micrometer = 10 * 1000 = 10000 

           = 10000 * 24 hours = 240000 

           = 240000 * 1.25 H = 300000 

           = 300000, gene of one base,  

           = 300000, km per second speed of light, 

Now human or all living things can see because light or photons are present into the human bio-function, 

 

For mutation by 2.75 H2 

Micrometer = 10 * 1000 = 10000 

           = 10000 * 24 hours = 240000 

           = 240000 * 2.75 H2 = 660000 

           = 660000, gene of two base pair,  

 

Two base pair = 660000 – 300000 healthy gene of H1 = 360000 

              = 360000 - 300000 healthy gene of H1 = 60000 

              = 60000 gene = mutation by heavy H2 

 

For health by 2.5 H2 

Micrometer = 10 * 1000 = 10000 

           = 10000 * 24 hours = 240000 

           = 240000 * 2.5 H2 = 600000 

           = 600000, gene of two base pair,  

 

Two base pair = 600000 – 300000 healthy gene of H1 = 300000 

              = 300000 - 300000 healthy gene of H1 = 0 

              = 0 gene = zero mutation by healthy H2  

 

So 2.5 H2 = healthy bio-function and 2.75 H2 = mutation       

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us