Sikander Aqeel

TREATMENT FROM WATER

Sep 26th 2016, 11:18 am
Posted by aqeelsika
377 Views

VASCULAR ARTERY DISEASE  

CAROTID ARTERY DISEASE  

PERIPHERAL ARTERY DISEASE 

CORONARY ARTERIES DISEASES 

(New medical branch of treatment in mathematical machine of Sikander Aqeel) 

Daily population is increasing of earth, where your need is easy faster and cheap medical science for treatment own body, 

First you should understand about treatment, (That what is the treatment) 

actually treatment is an appetite of sick cells, such as you gathers all things (milk, sugar, coffee, tea pack, bread, **er) before cook breakfast, if you will not gather this all things, then you cannot get breakfast, so the here breakfast is an appetite of stomach cells, 

If you take medicines from one hole of mouth, here I am introducing fifteen thousand billion holes to take medicines, and this process will work like super-sonic speed for health, and bath-tub yoga treat is better than Surgery, because surgery cannot repair any part of body,     

 

Water and occipital lobe 

Water and temporal lobe 

Water and frontal lobe 

Water and Cerebellum lobe 

 

NEED FOR A CARRIER OF OXYGEN IN THE BLOOD

NORMAL FUNCTION OF BLOOD FLOW BY HELIX OF DNA 

CARRIER OF OXYGEN IN THE BLOOD 

An oxygen carrier is needed in the blood simply because  oxygen is not soluble enough in blood plasma to meet the body’s needs, at 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen, whole blood with the hemoglobin has a much greater oxygen capacity, one liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, thus the hemoglobin in 1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 87 times as much as plasma alone would carry,  

Without an oxygen carrier, the blood would have to circulate 87 times as fast provide the same capacity to deliver oxygen. As it is the blood makes a complete circuit of the body in 60 seconds under resting condition, and it is, Aorta it flows at the rate of about 18.6 m/s  

 

1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 

 

1 liter blood = 1000 milliliter 

Oxygen = 200 ml    

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((milliliter) + b2 (Oxygen ml) = c2 

    = a2 1000         + b2 200 = c2  

 

 

    = a2 1000000 + b2 40000 = c2         

    = a + b = 1040000 = c2  

    = a + b = 1040000 / 1019.80 = 1019.80 

 

    A = 

    = a + b = 1019.80 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 271.94

    = a + b = 271.94 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 108.776

    = a + b = 108.776 / 38 Centigrade = 2.86

    = a + b = 2.86 ml oxygen, 

In normal condition 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen by (H3.75= C///G DNA) and (H2.5= A//T DNA) 

 

 

    B = For DNA helix

    = a + b = 1019.80 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 271.94

    = a + b = 271.94 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 108.776

    = a + b = 108.776 / 38 Centigrade = 2.86

    = a + b = 2.86 ml oxygen,  

 

    = a + b = 2.86 * 400 ml = 1144 

    = a + b = 1144 / 33.82A = 33.82A 

    = a + b = 34A normal height of DNA helix  

 

    = a + b = 34A / 10 mononucleotide = 3.4 

    = a + b = 3.4A normal distance between two base pair of DNA helix

 

And here 400 ml oxygen is kind of (ml)2 because of in and out blood, so the 38 centigrade plasma dissolve system belongs with 34A normal height of DNA helix, or 1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen and (ml)2 is for 400 ml oxygen,   

 

    C = for hemoglobin

    = a + b = 1019.80 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 271.94

    = a + b = 271.94 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 108.776

    = a + b = 108.776 * 1.37 ml oxygen = 149.02312

    = a + b = 150 gram hemoglobin, 

In normal condition

One liter of the blood contains about 150 gram hemoglobin, and each gram of hemoglobin can combine with 1.37 ml oxygen, 

And this function also belongs with 34A and 3.4A helix of DNA 

 

BLOOD CIRCULATION 

Blood circulation = 87 times

Circuit of the body = 60 seconds

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((Blood circulation) + b2 (Circuit of body) = c2 

    = a2 87 times             + b2 60 seconds = c2  

 

 

    = a2 7569 + b2 3600 = c2         

    = a + b = 11169 = c2  

    = a + b = 11169 / 105.68 = 105.68

 

    A = 

    = a + b = 105.68 / 5.68 (H2.5 + H3.18= A//T + C///G DNA) = 18.6

    = a + b = 18.6 meter per seconds rate of flows 

    = a + b = 18.6 m/s rate of flows blood 

In normal condition

And it is, Aorta it flows at the rate of about 18.6 m/s   

 

    B = for DNA  

    = a + b = 105.68 + 3.096 H3 = 108.776

    = a + b = 108.776 / 38 Centigrade = 2.86

    = a + b = 2.86 ml oxygen, 

    = a + b = 2.86 * 400 ml = 1144 

    = a + b = 1144 / 33.82A = 33.82A 

    = a + b = 34A normal height of DNA helix  

 

    = a + b = 34A / 10 mononucleotide = 3.4 

    = a + b = 3.4A normal distance between two base pair of DNA helix

 

 

ACTIVITY BY AGE OR WEIGHT

60 kg = ** age

80 kg = medium age 

100 kg = old age  

 

Medium age

Weight = 80 kg * 10 mm = 800 

       = 800 * 1.25 (H) = 1000 milliliter blood 

 

Milliliter blood = 1000 / 87 times = 11.49 

              = 11.49 + 7.11 pH of water= 18.6

              = 18.6 = m/s rate of Aorta flows of blood 

 

Basically blood clots and plaque diseases start after medium age, because sometimes the growth becomes continuous, or the hydrogen size occur limited in each age but if size increases of hydrogen, then diseases rise up, 

 

GENETIC SYSTEM 

34A = 1.25 mole hydrogen 

3.4A = 1.25 mole hydrogen + 2.5  

 

Two helix of DNA = 2.5 H2 

10 micrometer = 1000 gene 

 

Micrometer = 10 * 1000 = 10000 

           = 10000 * 24 hours = 240000 

           = 240000 * 2.5 H2 = 600000 

           = 600000, gene of two bases,  

 

Two base pair = 600000 – 300000 healthy gene of H1 = 300000 

              = 300000 - 300000 healthy gene of H1 = 0 

              = 0 gene = zero mutation from reason of 34A height of DNA helix, and 3.4A distance between two base pair, 

 

Now 

We know about 34A and 3.4A helix sizes are perfect balance between carrier blood with oxygen, and balance of temperature with 2.86 ml oxygen also same value of DNA helix, and this all process only for ** age, but when age increases then carrier function of blood becomes unbalance for rise up oldness, 

(When you will separate my all bio-research as ** and oldness, then you will understand), 

Basic point! Here basic point is temperature of 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen in ** age, if we increases temperature of plasma, then dissolve system of 2.86 ml oxygen will be fallen down (like 0.86 ml oxygen), for rise up oldness and diseases, 

Kind of temperature! The temperature is kind of neutron to build up power of heavy body, such as a child, which has very light weight from reason of too less neutron function in light body, a child has only proton bio-function for faster donor and acceptor, or in over age the donor and acceptor system of protons becomes damage from reason of too much neutrons, 

 

Protons of Water, 

Basically the water is weak basic compound of life, which rise up diseases and oldness after ** age, if be changed form of water even with any method, then bio-function may be longer (Like 250 year easily) 

 

Water = 16 elements of oxygen 

Water = 2 elements of hydrogen 

   ---------- + 

 Total 18 neutron protons

 

Total neutrons = 8  

Total protons = 10  

 

10 protons are equal to maximum 95 year life, 

As prove 

Total proton of water = 10 * 2.86 ml oxygen = 28.6 centigrade temperature from protons, 

Temperature from protons = 28.6 centigrade + 8 neutron of (O1) = 36.6 

                         = 37, Centigrade of 1 liter of plasma will dissolve only 2.86 ml oxygen  

 

So 37 or 38 centigrade temperature take you at the 95 year age, if we do bubble to blood carrier system, then age would be (95 * 2 = 190) year, and I am doing try to triple (95 * 3 = 285) year, 

 

ATMOSPHERE OF EARTH (9/25/2016)   

Supposed we uses to Hydrogen peroxide (H2O2) 

Hydrogen peroxide = 34.5 m/g = (H2O2)  

 

1 liter of blood can carry 200 ml of oxygen, 

 

1 liter blood = 1000 milliliter 

Oxygen = 200 ml 

Hydrogen peroxide = 34.5 

Human chromosome = 46.25  

 

Hydrogen peroxide = 34.5 * 46.25 = 1595.625 (here * is metabolism) 

 

Hydrogen peroxide + chromosome = 1595.625     

 

    = a2 + b2 = c2  

    = a2 ((milliliter) + b2 (Oxygen ml) = c2 

    = a2 1000          + b2 200 = c2  

 

 

    = a2 1000000 + b2 40000 = c2         

    = a + b = 1040000 = c2  

    = a + b = 1040000 / 1019.80 = 1019.80  

 

    Hydrogen peroxide 

    = a + b = 1019.80 + 1595.625 (H2O2) = 2615.425 

 

    A = 

    = a + b = 2615.425 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 697.44

    = a + b = 697.44 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 278.976

    = a + b = 278.976 / 38 Centigrade = 7.34

    = a + b = 7.34 ml oxygen, 

In normal condition 38 Centigrade 1 liter of plasma will dissolve only 7.34 ml oxygen by hydrogen peroxide and 46 chromosomes, and here dissolving condition is 2.6 % oxygen, or nearly three times, 

 

ASTHMA AND HYDROGEN PEROXIDE (9/27/2016)     

    A = 

    = a + b = 2615.425 / 3.75 (H3= C///G DNA) = 697.44

    = a + b = 697.44 / 2.5 (H2= A//T DNA) = 278.976

    = a + b = 278.976 / 38 Centigrade = 7.34

    = a + b = 7.34 ml – 2.86 ml original carrier oxygen = 4.48 

    = a + b = 4.48 – 2.24 O2 = 2.24 H2 

    = a + b = 4.48 = H2O2 hydrogen peroxide in lungs,   

 

Lungs  

The study in Nature suggested asthma sufferers have higher levels of hydrogen peroxide in their lungs than healthy people, which could explain why asthma sufferers have inappropriate levels of white blood cells in their lungs, 

 

So through this theory, the hydrogen peroxide becomes enter into the lungs with the breathe, and rise up to Asthma disease, 

But we will not care of Asthma for (modern Respiration) system, because Asthma can control from bottle of warm water and fire wax in few days, 

 

Asthmatic Modern Respiration System, 

1 = chest jacket of heater 

2 = slander of 0.3 % hydrogen peroxide 

3 = mask of slander for take the hydrogen peroxide through breathe, 

4 = total time of treat, if age is too much then one hour would be enough, if age is medium then half hour is enough, 

 

First this experiment should to assay on animals,  

 

First switch on to the jacket, as you feel heat in chest, then on the handle of 0.3 % hydrogen peroxide, and then hydrogen peroxide will go into the lungs through the mask of slander, 

If you feels cold then increase heat of heater jacket, after normal heat of chest continue breathe of hydrogen peroxide, 

Now your lungs will catch to hydrogen peroxide and heat of jacket will push to hydrogen peroxide into the blood, and blood will supply this hydrogen peroxide to tissues and cells, and it will be called anti-septic tissues and cells of body, or hydrogen peroxide will make anti-septic tissues and cells of your body, now anti-septic tissues and cells start to kill dangerous bacteria, viruses, fungi, algae, in whole body, which you were eat sick food whole life, that their dangerous effect will be finished in some days, and your body reactive like a little child, because The ingestion or injection of hydrogen peroxide is therefore believed to kill disease by mimicking the immune response in addition to increasing levels of oxygen within the body.    

 

Important! If you take breathe one hour of hydrogen peroxide, then you will have to wear 4 hour jacket of chest heater with normal heat,          

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us