Sikander Aqeel

AS PROVE OF NEW ALGEBRA

Nov 7th 2016, 11:38 am
Posted by aqeelsika
365 Views

One day = 24

One hour = 60 minute 

Circle = total compound 

Radius of circle = 6r 

The a 45 + b 45 = 90 degree are 2 angle of triangle into the circle 

The a + b + c = 180 degree of triangle into the circle 

The O is a central of circle 

 

 

One day = 24 h * 60 minute = 1440 circle 

 Circle = 1440 / 6r = 240

 

                  = 240 / 90 degree = 2.66

                  = 2.66 / 180 degree = 0.014

 

       = a2 + b2 = c2 

       = a2 (180 degree) + b2 (90 degree) = c2 

       = a2 (0.014)      + b2 (2.66) = c2 

 

       = a2 (0.000196)   + b2 (7.0756) = c2 

 

       = a2 + b2 = 7.075796 = c2 

       = a2 + b2 = 7.075796 / 16.5 NH2 amino group = 0.428

       = a2 + b2 = 0.428 / 45.25 COOH carboxyl acid = 0.009

       = a2 + b2 = 0.009 – 0.001 = 0.008

       = a2 + b2 = 0.008 = mass of photon (0.008 = 8 * 10-32) 

       = a2 + b2 = 0.008 * 300000 km p/s light speed = 2400 

       = a2 + b2 = 2400 / 100 cm = 24 

       = a2 + b2 = 24 = 2 + b + C, 

       = a2 + b2 = 24 = O of circle,  

 

 

 

YEARLY WEEK AND ONE WEEK   

       = 90 degree = (2.66 + 0.014) 180 degree = 5.32, 

       = 90 degree + 180 degree = 270,  

 

       = 90 + 180 degrees = 270 * 5.32 = 1436.4

       = 1436.4 / 24 h = 59.85

       = 59.85 – 6.9 day of a week = 52.95

       = 52.95 – week of a year 

 

       = 52.95 * 6.9 day of week = 365.355 

       = 365.355 day of 2017 next peaceful year by Sikander Aqeel  

 

 

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us