ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL = E = m2c
Carbon = C12
Carbon = 7.68 binding energy per Nucleon
Carbon = 12.0038065 Mass-a.m.u
a2 + b2 = c2
a2 (Nucleon) + b2 (Mass-a.m.u) = c2
a2 (7.68) + b2 (12.0038065)
a2 (58.9824) + b2 (144.09137048944225) = c2
a2 + b2 = 203.07 = c2
a2 + b2 = 203.07 / 14.25 = 14.25
a2 + b2 = 14.25 = C + H2
a2 + b2 = 12 Carbon mass + fusion H2 = 14.25
Carbon Binding energy = 46.07 % * H2 of fusion = 92.14 Mev
When you will catalyst to Carbon in 46.07 % size and fuse with two hydrogen atom, then Carbon will give you 92.14 Mev energy, while 1 Mev = 931
Because
Carbon Binding energy = 46.07 / 6 proton of C = 7.67
= 7.67 – 7 proton of nitrogen = 0.67
= 0.67 = E2 energy, (N-C + 1e0) positron
When a carbon nucleus absorb to one proton and they becomes transfer into the nitrogen with large amount of energy,
Positron = 0.67 * 931 Mev = 623.77
= 623.77 / 46.07 C binding E = 13.53
= 14 = Nitrogen = (N-C + 1e0) positron
ENERGY IN ACT BY C1
When a mass go into the binding energy per Nucleon form, actually they go back into the past when they were warm in beginning, such as in beginning billions years ago the Carbon was belong with 0.0011 Nucleon per second,
In Past Nucleon per second was = 0.0011 * 931 Mev = 1.0241 seconds of today,
Light speed meter seconds = 300000000 / 203.07 (m2) = 1477323.09
= 1477323.09 / 24 hour = 61555.12875
= 61555.12875 / 60 minute = 1025.91
= 1025.91 / 1.1134 seconds = 921.4
= 921.4 / 10 cm = 92.14
= 92.14 Mev energy = E = m2c,
Packing fraction
Sec = 1.1134 / 0.347 (powder form) = 3.2
= 3.2 * 10000 fraction = 32000
= 32000 Packing fraction,