ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL = E = m2c
Nitrogen = N14
Nitrogen = 7.47 binding energy per Nucleon
Nitrogen = 14.0075179 Mass-a.m.u
a2 + b2 = c2
a2 (Nucleon) + b2 (Mass-a.m.u) = c2
a2 (7.47) + b2 (14.0075179)
a2 (55.8009) + b2 (196.21055771882041) = c2
a2 + b2 = 252.01 = c2
a2 + b2 = 252.01 / 15.87 = 15.87
a2 + b2 = 15.87 = N + H1.4
a2 + b2 = 14 Nitrogen mass + fusion H1.4 = 14.25
Nitrogen Binding energy = 74.73 % * H1.4 of fusion = 104.63 Mev
When you will catalyst to Nitrogen in 74.73 % size and fuse with 1.4 hydrogen atom, then Nitrogen will give you 104.63 Mev energy, while 1 Mev = 931
Because
Nitrogen Binding energy = 74.73 / 7 proton of C = 10.67
= 10.67 – 8 proton of oxygen = 2.67
= 2.67 = E2 energy, (N-C + 1e0) positron
When a Nitrogen nucleus absorb to one proton and they becomes transfer into the nitrogen with large amount of energy,
Positron = 2.67 * 931 Mev = 2485.77
= 2485.77 / 74.73 N binding E = 33.26
= 33 = Oxygen nitrogen helium + H = (N-C + He + 1e0) positron
= 33 – 28 CO = 5 H1+He = 28 Mev energy
ENERGY IN ACT BY C1
When a mass go into the binding energy per Nucleon form, actually they go back into the past when they were warm in beginning, such as in beginning billions years ago the Nitrogen was belong with 0.00084 Nucleon per second,
In Past Nucleon per second was = 0.00084 * 931 Mev = 0.78204 seconds of today,
Light speed meter seconds = 300000000 / 252.01 (m2) = 1190428.95
= 1190428.95 / 24 hour = 49601.20625
= 49601.20625 / 60 minute = 826.68
= 826.68 / 0.7900 seconds = 1046.3
= 1046.3 / 10 cm = 104.63
= 104.63 Mev energy = E = m2c,
Packing fraction
Sec = 0.7900 / 0.1462 = 5.4
= 5.4 * 10000 fraction = 54000
= 54000 Packing fraction,