Sikander Aqeel

BRIGHT FUTURE OF MEMBRANE

Feb 7th 2017, 11:58 am
Posted by aqeelsika
395 Views

CELL MEMBRANE OF FOREHEAD 

(Bright Future of Membrane in cosmos of Sikander Aqeel)

The Membrane thickness which has important attention about gathering of chemical compounds, the heavy membrane gathers heavy value of lipids, proteins and carbohydrate, or lipids protein carbohydrate + membrane thickness = 212, or 112 is an basic structure of membrane and 100 % chemicals are equal to lipids protein carbohydrate of membrane, or 112 % thick membrane can catch to 100 % thick lipids protein carbohydrate, if membrane is 50 % thick, then 50 % thick membrane will catch to 56 % lipids protein carbohydrate,           

 

It is important to treatment of too over age, supposed you giving lipids protein carbohydrate through the medicines to patient for good health, but there are not effect on medicines, because there membrane is 25 % thick in too over age, they cannot catch to heavy lipids protein carbohydrate, so here in too over age need is health or treatment of thickness of membrane, 

 

CELL MEMBRANE OF FOREHEAD 

TWO TYPE CELLS OF HUMAN BODY 

No. 1 cells of fat 

No. 2 cells of without fat, 

The cell of forehead belongs without fat membrane, or there are not fat into the cells of forehead and head, so we will discuss about that cells which has not fat and fatty amino acids, which amino acid has involve to make hemoglobin, insulin and glucagon, that they are not belong with fat of cell membrane, where nervous system fast works there occurs less protein in cell membrane, like forehead head ankle knee, 

 

WITHOUT FAT AMINO ACIDS 

Arginine 177.5, Histidine 157.25, Lysine 149.5, Phenylalanine 167.75, Threonine 121.25, Asparagine 134, Cysteine 122.75, Glutamine 148.5, Glutamate 149.25, Glycine 76.25 m/g, 

 

Ten amino acid = 1404 m/g  

 

PROTEIN 

Protein 40 % lipids 55 % carbohydrate 5 % = 100 

 

       = a2 + b2 = c2             

       = a2 (Ten amino acid) + b2 (membranes of a cell) = c2 

       = a2 (1404)           + b2 (100) = c2 

 

       = a2 (1971216)        + b2 (10000) = c2 

       = a2 + b2 = 1981216 = c2  

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 1981216 = transcription 

       = a2 + b2 = 1981216 * 61 Carbohydrate = 120854176

       = a2 + b2 = 120854176 / 112.0868 Uracil = 1078219.52

       = a2 + b2 = 1078219.52 = Two helix of DNA

 

 

Two helix of DNA = 1078219.52 / 37 C human temperature = 29141.06

                 = 29141.06 / 347.5 Sucrose  = 83.85 

                 = 83.85 = H2O + O4 + 1.25 

Where oxygen level would be too much that there fat would not be   

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 1078219.52 = transcription  

       = a2 + b2 = 1078219.52 * 183 glucose  = 197314172.16

       = a2 + b2 = 197314172.16 / 134.25 Leucine = 1469751.74

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 1469751.74 / 511 ATP = 2876.22

                     = 2876.22 g/mol – 68.22 (2CH2OH + H3) =  2808 

                     = 2808 = (two times ten amino acids)2 

Here we will not count to carboxyl group because COOH involves in fat 

 

       AMINO ACIDS OF mRNA 

       = a2 + b2 = 1469751.74 / 684.19 (Thr + Asn + Cys + Gln + Glu + H7 = 675.75) = 2148.16 

       = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

       = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

       = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA 

Here five amino acid joint with Polymerase enzyme of RNA  

 

Threonine = 5.60 pH 

Asparagine = 5.41 pH 

Cysteine = 5.07 pH 

Glutamine = 5.65 pH 

Glutamate = 3.22 pH  

 

       tRNA FROM CYTOPLASM 

       = a2 + b2 = 2784.25 * 24.95 pH, (upper five acids) = 69467.0375

       = a2 + b2 = 69467.0375 / 40 different cytoplasm in cell = 1736.6759375

 

       = a2 + b2 = 1736.67 – 1404 (ten amino acids)  = 332.67 (amino molecules)  

       = a2 + b2 = 332.67 + 17.25 –OH of hydrolysis = 349.92 

       = 350.5 = AMP energy 

Supplement

AMP may be produced by combining two molecules of ADP during ATP synthesis. It may also be formed by the hydrolysis of one inorganic phosphate of ADP, or by the hydrolysis of ATP into AMP and pyrophosphate. 

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 1736.67 / 46.25 chromosomes = 37.549

       = a2 + b2 = 37.549 information’s for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

    INFORMATION OF MESSENGER = 37.549

    = a2 + b2 = 37.549 * 149.25 g/mol (Glutamate) = 1409.927401

    = a2 + b2 = 1409.92 * 1.9747% nucleated amino acids move RNA = 2784.16

    = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 1.9747 Mononucleotide = 5498.05

    = a2 + b2 = 5498.05 = molecular weight from 1.9747 Mononucleotide      

 

     PROTEIN

     = a2 + b2 = 5498.05 * 23 pair chromosomes cell environment = 126455.15

     = a2 + b2 = 126455.15 / 1.9747 (Mononucleotide) = 64037.65

     = a2 + b2 = 64037.75 + 462.25 (Leucine + Tryptophan + Purine)  = 64499.9

     = a2 + b2 = 64500 m/g = hemoglobin of forehead and head cells, 

 

Total protein = 126455.15 / 64500 m/g hemoglobin = 1.9605 tome protein into the cells of forehead and head,      

 

mRNA CODE 

Arginine 177.5, Histidine 157.25, Lysine 149.5, Phenylalanine 167.75, Threonine 121.25, Asparagine 134, Cysteine 122.75, Glutamine 148.5, Glutamate 149.25, Glycine 76.25 m/g, 

 

Iodine = 127 m/g for head bloodstream = (Arginine 177.5)

Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U) 

 

        a2 + b2 [3Th part] = c2  

        a2 + b2 (amino acid) = c2  

 

        a2 (Uracil)           + b2 (60 minute) [amino acid] = c2  

        a2 (112.0868)         + b2 (60 minute) [amino acid] = c2   

        a2 (12563.45073424)   + b2 (3600) [amino acid] = c2 

 

        a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2 

        a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14 

 

        a2 + b2 = 127.14 * 127 Iodine = 16146.78

        a2 + b2 = 16146.78 / 3 triple RNA = 5382.26

        a2 + b2 = 5382.26 - 4523.48% (Arginine-177.5) = 858.78

        a2 + b2 = 858.78 = AGA AGG = Arg 

 

Arginine = 4523.48 % / 177.5 Arg = 25.48 sets to make less fat in forehead cell membrane,   

 

        FOR STOP TO RNA 

        If started from left side to codon chart, 

        Then Start = No. 19 UCA Serine, 

        Then End = No. 59 AGA Arginine

 

        Then Start = UCA Serine = 19 amino acid, 

        Then End = AGA Arginine = 59 amino acids, 

 

 

        a2 + b2 = 16163.45 / 18.821 amino acid of (Start Serine) = 858.78

        a2 + b2 = 858.78 = AGA AGG = Arg

        a2 + b2 = 858.78 = AGA AGG = RNA (End at the 59th UCA = Serine), 

 

The first number is Phenylalanine UUU at the left side on chart, and then 19th number is UCA Serine to start, and then end is 49th number AGA Arginine,   

 

Or to make protein under the Serine and Arginine use only 30 codes of RNA, 

End = 49 – 19 start = 30 codon RNA  

 

Total code with stop = 64 – 49 end = 15 = N + H = N1 % protein in forehead cell 

Total code with stop = 64 – 19 start = 45 = CO2 + H = one percent energy 

Total code with stop = 64 – 30 codon = 34 = (-OH)2 = two percent DNA   

 

 

GENETIC TREATMENT 

Iodine + 25.48 sets Arginine + Serine = fast bloodstream in head and healthy nervous system, with less fat in forehead cell membrane,  

 

Iodine 

To absorbing in stomach and arteries include in bloodstream, 

 

Arginine 

Important to prepared of hemoglobin insulin and glycogen, for balance of fat in cell membrane, 

 

Serine 

A minor amino acid serves several important functions within the central nervous system     

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us