ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL = E = m2c
Argon = Ar-40
Argon = 8.59 binding energy per Nucleon
Argon = 39.975088 Mass-a.m.u
a2 + b2 = c2
a2 (Nucleon) + b2 (Mass-a.m.u) = c2
a2 (8.59) + b2 (39.975088)
a2 (73.7881) + b2 (1598.007660607744) = c2
a2 + b2 = 1671.79 = c2
a2 + b2 = 1671.79 / 40.88 = 40.89
a2 + b2 = 40.89 = Ar + H0.89
a2 + b2 = 40 Argon mass + fusion H0.89 = 40.89
Argon Binding energy = 386.19 % * H0.89 of fusion = 343.71 Mev
When you will catalyst to Argon in 386.19 % size and fuse with H1.002 atom, then Argon will give you 343.71 Mev energy, while 1 Mev = 931
Because
Argon Binding energy = 386.19 / 6 proton of C = 64.365
= 64.365 – 18 proton of Argon = 46.365
= 46.365
Argon = 46.365 * 931 Mev = 43165.815
= 43165.815 / 386.19 (Ar binding E) = 111.77
= 111.77 – 60.25 (ArFH = 60.25) = 51.52
= 51.52 – 11.52 (C) = 40
= 40 Argon
Argon = ArFH
Argon fluoride hydride = ArFH = 40-Ar + 19-F + 1.25-H = 60.25,
ENERGY IN ACT BY C1
When a mass go into the binding energy per Nucleon form, actually they go back into the past when they were warm in beginning, such as in beginning billions years ago the Argon was belong with 0.000038 Nucleon per second,
Past of Argon = 0.000038 Nucleon * 24 h * 60 minute * 60 sec = 3.28
= 3 proton of Lithium
In Past Nucleon per second was = 0.000038 * 931 Mev = 0.0362 seconds of today,
Light speed meter seconds = 300000000 / 1671.79 (m2) = 179448.37
= 179448.37 / 24 hour = 7477.01
= 7477.01 / 60 minute = 124.61
= 124.61 / 0.0362 seconds = 3437.1
= 3437.1 / 10 cm = 343.71
= 343.71 Mev energy = E = m2c,
Packing fraction
Sec = 0.0362 * -171.27 minute = -6.19
= -6.2 * 10000 fraction = -62000
= -62000 packing fraction,