RICKETS
STUNTED GROWTH
The rickets is a skeletal disorder that result from a lack of vitamin-D, calcium, and phosphate, these nutrients are important for the development of strong healthy bones, the people with rickets can have weak and soft bones, stunted growth and in severe cases, skeletal deformities,
RICKETS
STUNTED GROWTH
The rickets is a skeletal disorder that result from a lack of vitamin-D, calcium, and phosphate, these nutrients are important for the development of strong healthy bones, the people with rickets can have weak and soft bones, stunted growth and in severe cases, skeletal deformities,
FOR CONFIRM DISORDER
1 = the people with rickets can have weak and soft bones,
ANSWER OF DISORDER
Healthy disorders
1 = Vitamin-D = Cholecalciferol C27H44O = 384.64 m/g fat,
1 = Cholecalciferol, C27H44O = 384.64 m/g fat
1 = Calcium phosphate = Ca3(PO4)2 salt = 310 mole
FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES
Cholecalciferol = 384.64 m/g Vitamin-D
Calcium phosphate = Ca3(PO4)2 salt = 310 mole
Cholecalciferol = 384.64 / 19.61 = 19.61
Cholecalciferol = -OH + H2
Calcium phosphate = Ca3(PO4)2 salt = 310 mole
Calcium phosphate = 310 / 17.60 = 17.61
Calcium phosphate = -OH
Total = -OH + -OH + H = 35.75 m/g
= 35.75 – 0.75 % water = 35
= 35 = Chlorine-35
So Vitamin-D + calcium phosphate result is Chlorine-35, which stop to fat and toxin effects into the body, and Chlorine-35 presence meaning carbon dioxide working for energy of body,
Chlorine-35 + Methionine-151.75 = to control of liver and other fats of body from Vitamin-D fat,
ANSWER OF DISORDER
Too Sick disorders
FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES
Here is not need to calculate of opposite Thiamine Injection
============================================================================
RICKETS
STUNTED GROWTH
Vitamin-D = 384.64 m/g = Cholecalciferol
Methionine = 151.75 + 151.75 = 303.5 m/g
Bones = rickets
a2 + b2 = c2
a2 (Vitamin-D) + b2 (Methionine) = c2
a2 (384.64) + b2 (303.5)
a2 (147947.9296) + b2 (92112.25) = c2
TRANSCRIPTION
= a2 + b2 = 240060.1796 = transcription
= a2 + b2 = 240060.1796 * 61 Carbohydrate = 14643670.9556
= a2 + b2 = 14643670.9556 / 112.0868 Uracil = 130645.81
= a2 + b2 = 130645.81 = Two helix of DNA
Uracil + Cytosine = Pyrimidine
Two helix of DNA = 130645.81 / 37 C human temperature = 3530.96
= 3530.96 / 183 glucose = 19.29
= 19.29 + 0.46 = 19.75
= 19.75 = H2O + H
BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA
= a2 + b2 = 130645.81 = beginner transcription of RNA
= a2 + b2 = 130645.81 * 347.5 Sucrose = 45399418.975
= a2 + b2 = 45399418.975 / 135.13 Adenine = 335968.46
Adenine + Guanine = Purine
BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA
Transcription of RNA = 335968.46 / 511 ATP = 657.47
= 657.47 + 21.28 (H2O + H2) = 678.75
= 678.75 g/mol = (COOH) 14 of DNA
Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,
AMINO ACIDS OF mRNA
= a2 + b2 = 335968.46 / 156.39 (H2PO4 + 3H2O + H2 = 155.5) = 2148.27
= a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)
= a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21
= a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA
tRNA FROM CYTOPLASM
= a2 + b2 = 335968.46 * 7.4 pH blood plasma = 2486166.604
= a2 + b2 = 2486166.604 / 40 different cytoplasm in cell = 62154.1651
= a2 + b2 = 62154.1651 / 195 (2H2PO4 = 195) = 318.73 (amino molecules)
= a2 + b2 = 318.73 + 31.77 (P) = 350.5
= a2 + b2 = 350.5 AMP energy
= a2 + b2 = 47276.8203 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm
MESSENGER mRNA
= a2 + b2 = 62154.1651 / 46.25 chromosomes = 1343.87384
= a2 + b2 = 1343.87384 information for the ribosomal (messenger mRNA)
INFORMATION OF MESSENGER = 1343.87384
= a2 + b2 = 1343.87384 * 149.25 g/mol (Glutamate) = 200573.17062
= a2 + b2 = 200573.17062 / 72.0384% nucleated amino-acids move RNA = 2784.25
= a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide
= a2 + b2 = 2784.25 * 72.0384 Mononucleotide = 200572.9152
= a2 + b2 = 200572.9152 = molecular weight from 72.0384 Mononucleotide
= a2 + b2 = 200572.9152 / 3.109 (H3 + H2 of DNA) = 64513.64
= a2 + b2 = 64500 = hemoglobin protein,
Hemoglobin protein = 64500 / 84 amino acids = 767.85
= 767.85 calcium ion levels in extracellular fluids from Parathyroid Hormone
PROTEIN
= a2 + b2 = 200572.9152 * 23 pair chromosomes cell environment = 4613177.0496
= a2 + b2 = 4613177.0496 + 462.25 (Leucine + Glu + Purine) = 4613639.2996
= a2 + b2 = 4613639.2996 m/g = protein from Chlorine + Vitamin-D + Phosphate,
Total protein = 4613639.2996 / 64500 m/g hemoglobin = 71.52 times protein from Chlorine + Vitamin-D + Phosphate 71.52 Mononucleotide for finish softness of bone;
mRNA CODE
Methionine pay the main role in fiver of bones
Chlorine pay the main role to finish fat of Vitamin-D
Chlorine + Vitamin-D + Phosphate, = 723.14 mole / 35 mass Cl = 20.66 Chlorine atoms
20.66 Chlorine atom = 723.1 m/g
Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U)
a2 + b2 [3Th part] = c2
a2 + b2 (amino acid) = c2
a2 (Uracil) + b2 (60 minute) [amino acid] = c2
a2 (112.0868) + b2 (60 minute) [amino acid] = c2
a2 (12563.45073424) + b2 (3600) [amino acid] = c2
a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2
a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14
a2 + b2 = 127.14 * 723.1 (20.66 Chlorine atom) = 91934.934
a2 + b2 = 91934.934 / 3 triple RNA = 30644.978
a2 + b2 = 30644.978 - 30246.6312% (Methionine-151.75) = 398.3468
a2 + b2 = 398.3468 = AUG = Met from Chlorine
Methionine = 30246.6312% / 151.75 m/g = 199.31 sets in RNA
Methionine = AUG
JOINING OF ADENINE WITH THYMINE
JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE
a2 + b2 = 398.3468 Met / 1 sets of alphabets = 398.3468 for take start
a2 + b2 = 16163.45 / 40.576 amino acid (start Asparagine) = 398.3468
a2 + b2 = 398.3468 mole = AAC Asparagine Start
a2 + b2 = 398.3468 mole AUG Methionine End ,
JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE
JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE
FOR STOP TO RNA
If started from left side to codon chart
Then Start = AAC Asparagine Start = 41 amino acid,
Then End = AUG Methionine = 12 amino acids,
Or to make protein under the Methionine + Asparagine use only 29 codes of RNA,
Start = 41 – 12 end = 29 codon RNA
ABOUT PROTEIN
RNA Biological code = 16163.45
a2 + b2 = 16163.45 * 41 start amino acid = 662701.45
a2 + b2 = 662701.45 / 12 end = 55225.12
a2 + b2 = 55225.12 m/g + 9274.88 polypeptide chain = 64500
a2 + b2 = 64500 (Hemoglobin)
a2 + b2 = 64500g / 38.35 = 1681.87oz protein,
Peptide
Peptide 4660.75 / 103 carboxyl group = 45.25 COOH of peptide
Peptide 4636.5 / 281 amino group = 16.5 NH2 of peptide
9297.25 mole total polypeptide
GENETIC TREATMENT
20.66 Chlorine atom + 199.31 sets of Methionine + Asparagine + Vitamin-D = treatment of soft bones + bone fiver