Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 9th 2017, 11:30 am
Posted by aqeelsika
425 Views

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD

In the past, the term hemorrhagic disease of the newborn was used to describe bleeding disorders in neonates associated with a traumatic birth or hemophilia, The proper diagnostic term that has been adopted is currently vitamin K deficiency bleeding because vitamin K deficiency is not the sole cause of hemorrhagic disorders in preterm and term infants, 

 

Traumatic birth! Of or relating to a physical injury or wound to the body, or psychologically painful, which causing physical or psychological injury

 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders 

The proper diagnostic term that has been adopted is currently vitamin K deficiency bleeding, 

 

1 = Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7 m/g fat, 

2 = psychological injury = Umbilical cord = blood, oxygen, and carbon dioxide, 

2 = psychological injury = Umbilical cord = 1, blood,  

 

 

Psychological injury 

1 = Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7

2 = psychological injury = Umbilical cord = 1, blood 

2 = psychological injury = 1, blood = 64500 main hemoglobin  

 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES 

Vitamin-K = 450.7 / 21.21 = 21.22  

          = 21.22 = H2O + H2 

 

Hemoglobin = 64500 / 253.96 = 253.97

                   = 253.97 - 9.66 H7.7 = 244.31 Vitamin-B7  

Vitamin-B7 or biotin acid include in Umbilical cord for growth, 

 

Total medicine = (H2O + H2) 21.22 + 244.31 (Vitamin-B7) = 265.53 m/g 

               = 265.53 – 20.03 H2O H1 = 245.5

               = 245.5 = two Cysteine to stop hereditary disorders,  

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD

        Vitamin-K = 450.7 + 450.7 = 901.4

        Two Cysteine = 245.5 + 245.5 = 491

        Blood = anemia  

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Vitamin-K)   + b2 (Two Cysteine) = c2  

        a2 (901.4)       + b2 (491)   

 

        a2 (812521.96)   + b2 (241081) = c2 

 

     a2 + b2 = 1053602.96 = c2 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 1053602.96 = transcription 

       = a2 + b2 = 1053602.96 * 61 Carbohydrate = 64269780.56

       = a2 + b2 = 64269780.56 / 112.0868 Uracil = 573392.94

       = a2 + b2 = 573392.94 = Two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 573392.94 / 37 C human temperature = 15497.10

                 = 15497.10 / 183 glucose = 84.68

                 = 84.68 + 0.07 = 84.75

                 = 84.75 = (CO2 + H2O + H3) of Umbilical cord 

 

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 573392.94 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 573392.94 * 347.5 Sucrose = 199254046.65

       = a2 + b2 = 199254046.65 / 135.13 Adenine = 1474535.97

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 1474535.97 / 511 ATP = 2885.58

                     = 2885.58 + 10.42 (H8) = 2896

                     = 2896 g/mol = (COOH)- 64 of DNA   

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

    AMINO ACIDS OF mRNA 

    = a2 + b2 = 1474535.97 / 686.42 (A-T=C-G + Gly + 2H2O + H3 = 686.97) = 2148.15 

    = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

    = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

    = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 1474535.97 * 7.4 pH blood plasma = 10911566.178

= a2 + b2 = 10911566.178 / 40 different cytoplasm in cell = 272789.15

 

 = a2 + b2 = 272789.15 / 157.25 (Histidine) = 1734.74(amino molecules)  

 = a2 + b2 = 1734.74 - 1223.74 (2A-T=C-G + 4CO2 = 1222.94) = 511

 = a2 + b2 = 511 (ATP) energy from Two Cysteine + Vitamin-K, 

 

 = a2 + b2 = 272789.15 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 272789.15 / 46.25 chromosomes = 5898.14

       = a2 + b2 = 5898.14 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

    INFORMATION OF MESSENGER = 5898.14

 = a2 + b2 = 5898.14 * 149.25 g/mol (Gln) = 880297.395

 = a2 + b2 = 880297.395 / 316.170% nucleated amino-acids move RNA = 2784.25

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 316.170 Mononucleotide = 880296.3225

    = a2 + b2 = 880296.3225 = molecular weight from 316.170 Mononucleotide 

 

    = a2 + b2 = 880296.3225 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 176059.2645

    = a2 + b2 = 176059.2645 + 3940.7355 Polypeptide = 180,000

    = a2 + b2 = 180000 m/g = Carbonic protein 

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 880296.3225 * 23 pair chromosomes cell environment = 20246815.4175

= a2 + b2 = 20246815.4175 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 20247277.6675

= a2 + b2 = 20247277.6675 m/g = protein from Vitamin-K + Two Cysteine, 

 

Total protein = 20247277.6675 / 64500 main hemoglobin = 313.91

              = 313.91 / 17.71 times protein 17.72 times Vitamin-K + Two Cysteine, and 316.170 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA; 

 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

Formula of medicines 

Vitamin-K + Two Cysteine = hemoglobin carbon dioxide oxygen enzymes of Umbilical cord to safety of hereditary bacterial disorders or psychological injury,  

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us