Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 10th 2017, 11:26 am
Posted by aqeelsika
445 Views

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD

Normal plasma for control hemophilia 

In the past, the term hemorrhagic disease of the newborn was used to describe bleeding disorders in neonates associated with a traumatic birth or hemophilia, The proper diagnostic term that has been adopted is currently vitamin K deficiency bleeding because vitamin K deficiency is not the sole cause of hemorrhagic disorders in preterm and term infants, 

 

potassium, and phosphate diffuse into the dialysis solution 

Dialysis! Separation of substance in solution by means of their unequal diffusion through semipermeable membranes, 

 

Hemorrhage! Lose of blood from one's body

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders 

The proper diagnostic term that has been adopted is currently vitamin K deficiency bleeding, 

 

1 = Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7 m/g fat, 

2 = potassium, and phosphate = Umbilical cord = 2, Oxygen,  

 

 

 

Psychological injury by Oxygen 

1 = Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7

2 = potassium, and phosphate = Umbilical cord = 2, Oxygen 

 

Phosphate! A salt of phosphoric acid and Carbonated drink with fruits syrup and a little phosphoric acid 

Potassium! Oxidize 

 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES 

Vitamin-K = 450.7 / 21.21 = 21.22  

          = 21.22 = H2O + H2 

 

Potassium, + phosphate = K + PO4 = 134 / 11.57 = 11.58

                                          = 11.58 + 0.42 = 12 Carbon  

 

 

Total medicine = (H2O + H2) 21.22 + 12 (K + PO4) = 33.22 m/g 

               = 33.22 + 0.03 = 33.25

               = 33.25 = O2 + H1 to stop hereditary disorders,  

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================

 

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

Normal plasma for control hemophilia  

       Vitamin-K = 450.7 + 450.7 = 901.4

        K + PO4 = 134 + 134 = 268

        Blood = anemia  

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Vitamin-K)   + b2 (K + PO4) = c2  

        a2 (901.4)       + b2 (268)   

 

        a2 (812521.96)   + b2 (71824) = c2 

 

     a2 + b2 = 884345.96 = c2 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 884345.96 = transcription 

       = a2 + b2 = 884345.96 * 61 Carbohydrate = 53945103.56

       = a2 + b2 = 53945103.56 / 112.0868 Uracil = 481279.71

       = a2 + b2 = 481279.71 = Two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 481279.71 / 37 C human temperature = 13007.55

                 = 13007.55 / 183 glucose = 71.07

                 = 71.07 + 0.18 = 71.25

                 = 71.25 = (CHCl + Na) sodium + chloride of Umbilical cord, normal plasma to prevent loss, or to blooding of hemorrhagic disease  

 

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 481279.71 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 481279.71 * 347.5 Sucrose = 167244699.225

       = a2 + b2 = 167244699.225 / 135.13 Adenine = 1237657.80

       = a2 + b2 = 1237657.80

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 1237657.80 / 511 ATP = 2422.03

                     = 2422.03 + 21.47 (H2O + H) = 2443.5

                     = 2443.5 g/mol = (COOH)-54 of DNA   

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

    AMINO ACIDS OF mRNA 

    = a2 + b2 = 1237657.80 / 576.15 (A-T=C-G + 2H2O + O = 576.47) = 2148.15 

    = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

    = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

    = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 1237657.80 * 7.4 pH blood plasma = 9158667.72

= a2 + b2 = 9158667.72 / 40 different cytoplasm in cell = 228966.693

 

 = a2 + b2 = 228966.693 / 157.25 (Histidine) = 1456.068(amino molecules)  

 = a2 + b2 = 1456.068 - 945.068 (A-T=C-G + (CHCl + Na)6 = 950.97) = 511

 = a2 + b2 = 511 (ATP) energy from K + PO4 + Vitamin-K, 

 

 = a2 + b2 = 228966.693 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 228966.693 / 46.25 chromosomes = 4950.63

       = a2 + b2 = 4950.63 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

 INFORMATION OF MESSENGER = 4950.63

 = a2 + b2 = 4950.63 * 149.25 g/mol (Gln) = 738881.5275

 = a2 + b2 = 738881.5275 / 265.37% nucleated amino-acids move RNA = 2784.25

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 265.37 Mononucleotide = 738856.4225

    = a2 + b2 = 738856.4225 = molecular weight from 265.37Mononucleotide 

 

    = a2 + b2 = 738856.4225 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 147771.2845

    = a2 + b2 = 147771.2845 + 7771.2845 Polypeptide = 140,000

    = a2 + b2 = 140,000 m/g = dehydrogenase, yeast protein  

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 738856.4225 * 23 pair chromosomes cell environment = 16993697.7175

= a2 + b2 = 16993697.7175 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 16994159.9675

= a2 + b2 = 16994159.9675 m/g = protein from Vitamin-K + K + PO4, 

 

Total protein = 16994159.9675 / 64500 main hemoglobin = 263.47

              = 263.47 / 16.23 times protein 16.23 times Vitamin-K + K + PO4, and 265.37 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA; 

 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

Formula of medicines 

Vitamin-K + K + PO4 = concentrations of sodium and chloride are similar to those of normal plasma to prevent loss, or stop blooding of hemorrhagic disease,   

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us