Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 17th 2017, 11:48 am
Posted by aqeelsika
460 Views

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

LATE-ONSET VITAMIN K DEFICIENCY 

This usually occurs between age 2-12 weeks; however, late-onset vitamin K deficiency bleeding can be seen as long as 6 months after birth.

This disease is most common in **fed infants who did not receive vitamin K prophylaxis at birth. Vitamin K content is low in mature human milk and ranges from 1-4 mcg/L.

Industrial contaminants in ** milk have been implicated in promoting vitamin K deficiency bleeding.

More than half of these infants present with acute intracranial hemorrhages, 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7 m/g fat,

1 = present with acute intracranial hemorrhages

 

1 = intracranial = Within in skull = Calcium-carbonate CaCO3 + Calcium-sulfate CaSO4 

2 = CaCO3 = 100 + 136 CaSO4 = 236    

 

3 = Vitamin-K = 450.7 m/g Vitamin-K 

4 = Skull = 236 m/g (CaCO3 + CaSO4)         

 

1 = Skull = 236 m/g (CaCO3 + CaSO4)

2 = Vitamin-K = Phylloquinone = 450.7  

 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES 

(CaCO3 + CaSO4) = 236 / 15.36 = 15.36

          = 15.36 = (CH3 = 15.75) 

          = 15.75 = CH3 = suffix 

 

Vitamin-K = 450.7 / 21.22 = 21.23 

          = 21.23 H2O + H2    

 

Total medicine = (Vitamin-K) 21.23 + 15.75 (CaCO3 + CaSO4) = 36.98 m/g 

               = 36.98 = (2H2O = 37 m/g) 

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================

 

HEMORRHAGIC DISEASE 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

LATE-ONSET VITAMIN K DEFICIENCY 

       CaCO3 + CaSO4 = 236 + 236 = 472

       Vitamin-K = 450.7 + 450.7 = 901.4

       Blood = anemia  

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (CaCO3 + CaSO4) + b2 (Vitamin-K) = c2  

        a2 (472)           + b2 (901.4)   

 

        a2 (222784)     + b2 (812521.96) = c2 

 

     a2 + b2 = 1035305.96 = c2 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 1035305.96 = transcription 

       = a2 + b2 = 1035305.96 * 61 Carbohydrate = 63153663.56

       = a2 + b2 = 63153663.56 / 112.0868 Uracil = 563435.33

       = a2 + b2 = 563435.33 = Two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 563435.33 / 37 C human temperature = 15227.98

                 = 15227.98 / 183 glucose = 83.21

                 = 83.21 - 1.79 = 85

                 = 85 = 2CaH2 = two calcium hydride, Used as a reducing agent and source of hydrogen 

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 563435.33 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 563435.33 * 347.5 Sucrose = 195793777.175

       = a2 + b2 = 195793777.175 / 135.13 Adenine = 1448929.01

       = a2 + b2 = 1448929.01

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 1448929.01 / 511 ATP = 2835.47

                     = 2835.47 + 15.28 (CH3) = 2850.75

                     = 2850.75 g/mol = (COOH)- 63 of DNA   

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

    AMINO ACIDS OF mRNA 

    = a2 + b2 = 1448929.01 / 674.50 (A-T=C-G + CaCO3 + CaH2 + H7 = 674.72) = 2148.15 

    = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

    = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

    = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 1448929.01 * 7.4 pH blood plasma = 10722074.674

= a2 + b2 = 10722074.674 / 40 different cytoplasm in cell = 268051.86685

 

 = a2 + b2 = 268051.86685 / 157.25 (Histidine) = 1704.62(amino molecules)  

 = a2 + b2 = 1704.62 - 1193.62 (A-T=C-G) 2.280 = 1193.5116) = 511

 = a2 + b2 = 511 (ATP) energy from CaCO3 + CaSO4 + Vitamin-K, 

 

Here (A-T=C-G) 2.280 = two helix = 511 ATP, if answer comes (A-T=C-G) 3 then it will be wrong,   

 

 = a2 + b2 = 268051.86685 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 268051.86685 / 46.25 chromosomes = 5795.71

       = a2 + b2 = 5795.71 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

 INFORMATION OF MESSENGER = 5795.71

 = a2 + b2 = 5795.71 * 149.25 g/mol (Gln) = 865009.7175

 = a2 + b2 = 865009.7175 / 310.67% nucleated amino-acids move RNA = 2784.32

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 310.67 Mononucleotide = 864982.9475

    = a2 + b2 = 864982.9475 = molecular weight from 310.67 Mononucleotide 

 

    DAILY DIET   

    = a2 + b2 = 864982.9475 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 172996.5895

    = a2 + b2 = 172996.5895 - 36,000 pepsin = 136996.5895 

    = a2 + b2 = 136996.5895 - 43,000 Albumin = 93996.5895

    = a2 + b2 = 93996.5895 + 4003.4105 polypeptide = 98000

    = a2 + b2 = 98000 m/g = Casein protein of milk 

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 864982.9475 * 23 pair chromosomes cell environment = 19894607.7925

= a2 + b2 = 19894607.7925 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 23146906.93

= a2 + b2 = 19895070.0425 m/g = protein from CaCO3 + CaSO4 + Vitamin-K, 

 

Total protein = 19895070.0425 / 64500 main hemoglobin = 308.45

              = 308.45 / 17.56 times protein = 17.56 times CaCO3 + CaSO4 + Vitamin-K, and 310.67 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA; 

 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

Formula of medicines 

CaCO3 + CaSO4 + Vitamin-K = perfect calcium and Casein protein rate on skull, but if calcium-carbonate and calcium-sulfate would be less then react with Vitamin-k to start bleeding, 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us