(First U-1 last G-192 = 60 + 4 codes)
G-192 * 60 codes = 11520 / 31.56 days of March = 365.01 biological year of earth by codon,
HEMORRHAGIC DISEASE
SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD
INERTNESS OF BLOOD
** milk is a poor source of vitamin K (** milk levels are 1-4 μ g/L). The recommended dietary intake of vitamin K is 1 μ g/kg/d, Exclusively **fed infants have intestinal colonization with lactobacilli that do not synthesize vitamin K; thus, reduced production of menaquinones increases the neonatal risk of developing a hemorrhagic disorder if not supplemented with vitamin K. Formula-fed infants have higher fecal concentrations of vitamin K1 because of dietary intake and significant quantities of fecal menaquinones, reflecting the gut’s micro flora,
HEMORRHAGIC DISEASE
SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD
INERTNESS OF BLOOD
Casein protein = 313.05 algebraic
Lactobacilli = 11.64 algebraic
Blood = anemia
Lactobacilli = 11.64 + 313.05 Casein protein = 324.69
= 324.69 + 76.25 Glycine = 400.94
= 400.94 / 20.047 = 20
= 20 + 20 = 40
= 40 = Calcium
Glycine-76.25 used as glycogen or carbohydrate energy from liver,
Calcium-40 also helps inertness to blood,
Glycine-76.25 m/g mRNA CODE
Glycine-76.25 + 40 Ca = 116.25 mole / 40 Ca = 2.90 times compound of Ca
2.90 * 40 = 116
2.90 times compound of Calcium = 116
TO START GENETIC SYSTEM
Glycine-76.25
2.90 times compound of Calcium = 116 m/g
Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U)
a2 + b2 [3Th part] = c2
a2 + b2 (amino acid) = c2
a2 (Uracil) + b2 (60 minute) [amino acid] = c2
a2 (112.0868) + b2 (60 minute) [amino acid] = c2
a2 (12563.45073424) + b2 (3600) [amino acid] = c2
a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2
a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14
a2 + b2 = 127.14 * 116 (2.90 times Calcium) = 14748.24
a2 + b2 = 14748.24 / 3 triple RNA = 4916.08
a2 + b2 = 4916.08 - 3197.5932% (Glycine-76.25) = 1718.4868
a2 + b2 = 1718.4868 = GGU GGC GGA GGG = Gly from Ca,
Glycine = 3197.5932% / 76.25 Gly = 41.93 sets in mRNA
Glycine = GGU GGC GGA GGG
JOINING OF ADENINE WITH THYMINE
JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE
Start
a2 + b2 = 16163.45 / 1718.4868 Gly = 9.40 or 10 amino acids to take start from AUC-Isoleucine
End
a2 + b2 = 1718.4868 Gly = 63 = GGC-Glycine end
JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE
JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE
FOR STOP TO RNA
If started from left side to codon chart
Then Start = AUC-Isoleucine mRNA = 10 amino acid,
Then End = GGC-Glycine mRNA = 63 amino acids,
Or to make protein under the Glycine + Isoleucine use only 53-CGU-Arginine operating codes of RNA,
End = 63 – 10 start = 53-CGU-Arginine codon RNA
SOLUTION OF HEMORRHAGIC DISEASE
Start AUC-Isoleucine = C third base
End GGC-Glycine = C third base
Center CGU-Arginine = U third base
READING LAW OF CODON
Up to down = CCU -------rain fall from sky like up to down
Down to up = UCC -------rain water again go up through the roots of plant
Center = CCU CUC -------rate of creatures or beginning or life
TOTAL THIRD BASE WITH GOOD NEWS
Uracil goes into the Thymine or U go into T =?
Purine goes into the Cytosine or U go into C =?
HEALTHY MUTATION
mRNA CCU Proline = DNA base GGC = ?-?=C-G
mRNA UCC Serine = DNA base TCA = A-T=C-G
mRNA CCU Proline = DNA base GGC = ?-?=C-G
mRNA CUC Leucine = DNA base GAT = A-T=C-G
REPLICATION OF DNA
First helix = ATTGCAT
Second helix = TAACGTA
Replication of DNA opposite Translation of protein
Translation of protein = Proline, Serine, Proline, Leucine
Proline excess like infection in the blood
Serine required for growth and maintenance of muscle
Leucine which are natural pain-reducers,
While glycine Involved in glucagon production
Then Start = AUC-Isoleucine mRNA = 10 amino acid,
Then End = GGC-Glycine mRNA = 63 amino acids,
ABOUT PROTEIN
RNA Biological code = 16163.45
a2 + b2 = 16163.45 * 63 end amino acid = 1018297.35
a2 + b2 = 1018297.35 / 10 start = 101829.73
a2 + b2 = 101829.73 m/g - 3829.73 polypeptide = 98000
a2 + b2 = 98000 m/g = Casein,
Peptide chain = 1395.115 / 30.83 carboxyl group and amino acids = 45.25 COOH
Peptide chain = 1395.115 / 31.70 carbon dioxide and amino acids = 44 CO2
Peptide chain = 1039.5 / 63 end amino acids = 16.5 NH2
Total polypeptide = 3829.73 mole (glucose <-> energy <-> amino acid)
Total amino acids = 125.53
Vitamin
a2 + b2 = 101829.73 * 1.9948% Ca = 203129.94 + 0.55
a2 + b2 = 203130.49 / 450.7 = 450.7
a2 + b2 = 450.7 = Vitamin-K
GENETIC TREATMENT AND MEDICINE FORMULA
SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD
Lactobacilli + Casein protein = vitamin-K if calcium is present in ** milk or in body,
2.90 times Calcium + 41.93 sets Glycine + Isoleucine = vitamin-K if calcium is present in ** milk or in body,
Ca = 2.90 m/g
Glycine = 41.93 m/g
Isoleucine = 55.17 m/g
Total = 100 m/g
LAW OF MUTATION
The mutation always continuous, while in beginning age mutation speed occurs slow, and in last age too fast mutation speed, So the mutation continuous change shape of cells for the different effects of age, or mutation is a clock of cells which run all life, and which change you every year in the new face,
Here are occurs only two mutations, healthy mutation and sick mutation, while healthy mutation always continue and sick mutation sometimes effects,
1 = healthy mutation = you will never sick just your face or body shape will be changed by age and mutation,
2 = sick mutation = here sometime you will be sick from mutation
ABOUT SICK MUTATION
If mRNA is under the pressure of any disease then mRNA will take right information from the chromosomes, and transfer wrong information to the ribosomal for sick polypeptide, for example the GGG Glycine mRNA is taking right information’s from chromosomes to gather vitamin-k, but GGG Glycine mRNA is already under pressure of hemorrhagic disease, then GGG Glycine mRNA will not give right information to gather vitamin-K in ribosomal, from reason of pressure of hemorrhagic disease, and from this reason Proline is used for healthy transfer information in ribosomal, to get vitamin-k and protein,
TYPES OF MUTATION
1 = newborn = very light Translation of protein by light mutation
2 = Young = some heavy Translation of protein by heavy mutation
3 = youth = heavy Translation of protein by mutation
4 = middle age = some solid Translation of protein by mutation
5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid Translation of protein
6 = 70 to 90 age = total solid Translation of protein by mutation,
1 = newborn = soft skin by first type of mutation
2 = Young = some heavy skin by second type of mutation
3 = youth = heavy skin by third type of mutation
4 = middle age = some solid skin by mutation (Start wrinkles)
5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid wrinkles
6 = 70 to 90 age = total solid skin by mutation (danger wrinkles),
Through this theory the mutation gives you much types faces whole life, and at last mutation give silent face you,
If we learned about formula of stop mutation, then we can live long and long time 9000 year,