Sikander Aqeel

ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 28th 2017, 11:28 am
Posted by aqeelsika
453 Views

ENERGY LAW IS EQUAL TO E = m2c  

 

DECREASED WOUNDS HEALING

SYNTHESIS OF WOUND HEALING

HUMAN TEMPERATURE HELPS TO BE DRY OF WOUNDS 

Wound healing can be delayed by factors local to the wound itself, including desiccation, infection or abnormal bacterial presence, maceration, necrosis, pressure, trauma, and edema.

* Desiccation. A moist environment allows wounds to heal faster and less painfully than a dry environment, in which cells typically dehydrate and die. This causes a scab or crust to form over the wound site, which impedes healing. If the wound is kept hydrated with a moisture-retentive dressing, epidermal cell migration is enhanced, encouraging epithelialization. 

 

Fibrinogen and Calcium to make crust over the wound 

1 = Zinc = Zn = 65 m/g 

2 = Swelling wound = fluid of cell = Fibrinogen = crust over the wound   

3 = Swelling wound = fluid of cell = Calcium = crust over the wound  

 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

Zinc = Zn = 65, 

 

A = Fibrinogen = 341000 / 583.95 = 583.95 algebraic value      

B = Calcium = 40 / 6.32 = 6.32 algebraic value

                 Total = 590.27 external pathway of wound crust 

 

A = Fibrinogen = 583.95 algebraic value 

B = Calcium = 6.32 algebraic value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

DECREASED WOUND HEALING

SYNTHESIS OF WOUND HEALING

HUMAN TEMPERATURE HELPS TO BE DRY OF WOUNDS 

       Fibrinogen 583.95 + 583.95 = 1167.9

       Calcium = 6.32 + 6.32 = 12.64

       Zinc deficiency = wounds  

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Calcium)    + b2 (Fibrinogen) = c2  

        a2 (12.64)      + b2 (1167.9)   

 

        a2 (159.7696)   + b2 (1363990.41) = c2 

 

     a2 + b2 = 1364150.1796 = c2 

     a2 + b2 = 1364150.1796 / 1167.96 = 1167.97

 

     a2 + b2 = 1167.97 – 523.47 (A-T=C-G) DNA = 644.5

     a2 + b2 = 644.5 / 37 C (Human temperature) = 17.41

     a2 + b2 = 17.41 + 6.96 (H5.5) = 61 

     a2 + b2 = 17.25 = -OH cold,    

 

     After increase Zinc 

     a2 + b2 = 1167.97 – 523.47 (A-T=C-G) DNA = 644.5

     a2 + b2 = 644.5 + 5.5 (H4.4 = 5.5) = 650

     a2 + b2 = 650 = (Zn)10 

 

So the wounds rise up fever and take long time to be dry, but if human temperature is normal, then wound healing also fast by -OH

 

ENERGY IN ACT BY C1  

DECREASED WOUND HEALING

SYNTHESIS OF WOUND HEALING

HUMAN TEMPERATURE HELPS TO BE DRY OF WOUNDS 

       Fibrinogen 583.95 + 583.95 = 1167.9

       Calcium = 6.32 + 6.32 = 12.64

       Zinc deficiency = wounds  

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Calcium)    + b2 (Fibrinogen) = c2  

        a2 (12.64)      + b2 (1167.9)   

 

        a2 (159.7696)   + b2 (1363990.41) = c2 

 

     a2 + b2 = 1364150.1796 = c2 

 

Light speed meter seconds = 300000000 / 1364150.1796 (m2) = 219.91

                          = 219.91 / 24 h = 9.162

                          = 9.162 / 60 men = 0.1527

                          = 0.1527 * 44.5317 sec = 6.79

 

                          = 6.8 = pH of Hemoglobin as RCB,  

RCB A mature blood cell that contains hemoglobin to carry oxygen to the bodily tissues,    

                          = 1.2 to 3.00 pH (by E = m2c)

                          = 3.00 pH of gastric juice

                          = pH + pOH = 14 / 12.477 pOH = 1.180

                          = 1.532 pH + 12.477 pOH = 14.00 

                          = pH + pOH = 14.00, 

                          = pOH = E = m2c,   

 

 

DECREASED WOUND HEALING (E = m2c)  

Calcium + Fibrinogen = (m2) 

And (m2) = 1364150.1796

 

For example 

         = 1364150.1796 (m2) / 253.95 (2H3PO4 + 3H2O = 253) = 5371.72

         = 5371.66 / 30.5 C(H2O) carbohydrate = 176.12

         = 176.12 = (Vitamin-C) for fast healing of wounds,   

 

While here C(H2O) = carbohydrate as energy      

 

So outer heat or cold is very important of body to change bio functions of inner, for example you eat m2 and for diagnose as outer c1 is very important to complete E or energy in body, supposed you eat only m2 and do not take c1 from outer side, then your diagnostic system would be damage, 

 

SYNTHESIS OF UMBILICAL CORD 

Formula of medicines 

Calcium + Fibrinogen = crust over or around the wounds with normal body temperature, and dry wound does not pain,       

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us