Sikander Aqeel

CODON LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 29th 2017, 11:11 am
Posted by aqeelsika
473 Views

(First U-1 last G-192 = 60 + 4 codes) 

G-192 * 60 codes = 11520 / 31.56 days of March = 365.01 biological year of earth by codon, 

 

ACAPNIA

SYNTHESIS OF DISEASE

Acapnia! A state in which the level of carbon dioxide in the blood lower than normal, can result from deep or rapid breathing,  

 

A = Red blood cells = 67004.16 / 258.85 = 258.85 algebraic value      

B = Blue blood cells = 46065.36 / 214.62 = 214.63 algebraic value

 

ACAPNIA

SYNTHESIS OF DISEASE

       Red blood cells = 258.85

       Blue blood cells = 214.63

       Lower CO2 = blue blood cells,   

 

 

Red blood cells = 258.85 + 214.63 Blue blood cells = 473.48

                = 473.48 – 90.75 Alanine = 382.73

                = 382.73 / 19.56 = 19.56

.               = 19.56 + 19.56 = 39.12

                = 39 = Potassium-39 

 

Alanine-90.75 belongs with control of chemical into the blood   

Potassium-39 also belongs with control of acid into the blood,     

 

Alanine-90.75 m/g mRNA CODE    

Alanine-90.75 + 39 K = 129.75 mole / 39 K = 3.32 times compound of K 

3.32 * 39 K = 129.48

3.32 times compound of Potassium = 129.48

 

TO START GENETIC SYSTEM 

Alanine-90.75 

3.32 times compound of Potassium = 129.48

Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U) 

 

        a2 + b2 [3Th part] = c2  

        a2 + b2 (amino acid) = c2  

 

        a2 (Uracil)           + b2 (60 minute) [amino acid] = c2  

        a2 (112.0868)         + b2 (60 minute) [amino acid] = c2   

        a2 (12563.45073424)   + b2 (3600) [amino acid] = c2 

 

        a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2 

        a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14 

 

        a2 + b2 = 127.14 * 129.48 (3.32 times Potassium) = 16462.0872

        a2 + b2 = 16462.0872 / 3 triple RNA = 5487.3624

        a2 + b2 = 5487.3624 - 3928.9956% (Alanine-90.75) = 1558.3668

        a2 + b2 = 1558.3668 = GCU GCC GCA GCG = Ala from K, 

 

Alanine = 3928.9956% / 90.75 Ala = 43.29 sets in mRNA   

Alanine = GCU GCC GCA GCG

 

        JOINING OF ADENINE WITH THYMINE 

        JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE 

      Start 

      a2 + b2 = 16163.45 / 1558.3668 Ala = 10.37 or 11 amino acids to take start from AUA-Isoleucine    

 

      End 

      a2 + b2 = 1558.3668 Ala = 31 = GCA-Alanine end 

 

        JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE 

        JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE 

 

 

        FOR STOP TO RNA 

        If started from left side to codon chart 

        Then Start = AUA-Isoleucine mRNA = 11 amino acid, 

        Then End = GCA-Alanine mRNA = 31 amino acids,  

 

 

Or to make protein under the Alanine + Isoleucine use only 12-AUG-Methionone operating codes of RNA, 

End = 31 – 11 Start = 20-UCG-Serine codon RNA 

 

SOLUTION OF HEMORRHAGIC DISEASE

Start AUA-Isoleucine = A third base 

End GCA-Alanine = A third base 

Center UCG-Serine = G third base 

 

READING LAW OF CODON 

Up to down = AAG -------rain fall from sky like up to down 

Down to up = GAA -------rain water again go up through the roots of plant 

Center = AAG AGA -------rate of creatures or beginning or life  

 

TOTAL THIRD BASE WITH GOOD NEWS    

GENETIC MUTATION

mRNA AAG Lysine = Lysine DNA base TTC = ?-T=C-? ----2 AG   

mRNA GAA Glutamic = Glutamic DNA base CTC = ?-T=C-? ----2 AG  

 

mRNA AAG Lysine = Lysine DNA base TTC = ?-T=C-? ----2 AG 

mRNA AGA Arginine = Arginine DNA base GCA = A-T=C-G Complete 

 

REPLICATION OF DNA

First helix = ATTGCAT  

Second helix = TAACGTA  

 

First helix = ?TT?CAT  

Second helix = T?AC?TA 

 

First missed ? = AG 

Second missed ? = AG  

 

Compaction base = AG = AGA, AGG, AGU, AGC tRNA Serine, 

Compaction base = AG = AGA, AGG, AGT, AGC DNA base Serine, 

 

The mRNA getting right information about lower carbon dioxide into the blood,   

 

The tRNA main process is Serine, which Boosts immune system by assisting in production of antibodies and immunoglobulins, or immunity infection to do less carbon dioxide in blood by immune-globulins,            

 

 

GENETIC TREATMENT AND MEDICINE FORMULA  

SYNTHESIS OF DISEASES

Blue blood cells + Red blood cells = lower carbon dioxide in blood,  

Immune-globulins + Red blood cells = lower carbon dioxide in blood, 

Red blood cells + Fe2 = normal carbon dioxide in blood with vitamin-B3,  

 

3.32 times Potassium + 43.29 sets Alanine + Isoleucine = totally dry wound which does not pain,     

 

      Potassium = 3.32 m/g 

        Alanine = 43.29 m/g 

     Isoleucine = 53.39 m/g 

          Total = 100 m/g normal CO2 in blood 

 

LAW OF MUTATION 

TYPES OF MUTATION 

1 = newborn = very light Translation of protein by light mutation 

2 = Young = some heavy Translation of protein by heavy mutation 

3 = youth = heavy Translation of protein by mutation 

4 = middle age = some solid Translation of protein by mutation 

5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid Translation of protein 

6 = 70 to 90 age = total solid Translation of protein by mutation, 

 

1 = newborn = soft skin by first type of mutation 

2 = Young = some heavy skin by second type of mutation 

3 = youth = heavy skin by third type of mutation 

4 = middle age = some solid skin by mutation (Start wrinkles) 

5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid wrinkles

6 = 70 to 90 age = total solid skin by mutation (danger wrinkles), 

 

Through this theory the mutation gives you much type’s faces whole life,    

 

If we learned about formula of stop mutation, then we can live long and long time 90000 year,         

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us