Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 29th 2017, 11:12 am
Posted by aqeelsika
479 Views

ACAPNIA

SYNTHESIS OF DISEASE

Acapnia! A state in which the level of carbon dioxide in the blood lower than normal, can result from deep or rapid breathing,  

 

(A-T=C-G)2 DNA = 1046.94 molar weight 

1 = R.B.C = red blood cells = Hemoglobin = Heam + Globin = Oxygen 

2 = R.B.C = blue blood cells = Hemoglobin = Heam + Globin= carbon dioxide 

 

1 = R.B.C = red blood cells = 1046.94 * 64 (O4) = 67004.16 normal CO2 

2 = R.B.C = blue blood cells = 1046.94 * 44 (CO2) = 46065.36 lower CO2    

 

1 = R.B.C = red blood cells = 1046.94 * 64 (O4) = 67004.16 Hemoglobin 

2 = R.B.C = blue blood cells = 1046.94 * 44 (CO2) = 46065.36 Hemoglobin  

 

1 = R.B.C = red blood cells = 67004.16 normal oxygen in blood 

2 = R.B.C = blue blood cells = 46065.36 lower carbon dioxide in blood     

 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

Normal oxygen hemoglobin = 67004.16 molar weight, Red 

Lower carbon dioxide = 46065.36 molar weight, Blue 

 

A = Red blood cells = 67004.16 / 258.85 = 258.85 algebraic value      

B = Blue blood cells = 46065.36 / 214.62 = 214.63 algebraic value

               Total = 473.48 short two helix of DNA 

         For example = 473.48 + 50.25 (CO2 + H5) = 523.73 one DNA helix  

 

A = Red blood cells = 258.85 algebraic value 

B = Blue blood cells = 214.63 algebraic value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

ACAPNIA

SYNTHESIS OF DISEASE

       Red blood cells = 258.85 + 258.85 = 517.7

       Blue blood cells = 214.63 + 214.63 = 429.26

       Lower CO2 = blue blood cells,   

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Blue blood cells)    + b2 (Red blood cells) = c2  

        a2 (429.26)              + b2 (517.7)   

 

        a2 (184264.1476)         + b2 (268013.29) = c2 

 

        a2 + b2 = 452277.4376 = c2 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 452277.4376 = transcription 

       = a2 + b2 = 452277.4376 * 61 Carbohydrate = 27588923.6936

       = a2 + b2 = 27588923.6936 / 112.0868 Uracil = 246138.91

       = a2 + b2 = 246138.91 = Two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 246138.91 / 37 C human temperature = 6652.40

                 = 6652.40 / 183 glucose = 36.35 

                 = 36.35 + 0.65 = 37

                 = 37 = 2H2O     

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 246138.91 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 246138.91 * 347.5 Sucrose = 85533271.225

       = a2 + b2 = 85533271.225 / 135.13 Adenine = 632970.25

       = a2 + b2 = 632970.25

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 632970.25 / 511 ATP = 1238.68

                     = 1238.68 - 16.93 (O + H) = 1221.75

                     = 1221.75 g/mol = (COOH)- 27 of DNA   

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

 AMINO ACIDS OF mRNA 

 = a2 + b2 = 632970.25 / 294.659 (2H3PO4 + PO4 + H2 = 295) = 2148.14 

 = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

 = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 632970.25 * 7.4 pH blood plasma = 4683979.85

= a2 + b2 = 4683979.85 / 40 different cytoplasm in cell = 117099.49625

 

= a2 + b2 = 117099.49625 / 157.25 (Histidine) = 744.67(amino molecules)  

= a2 + b2 = 744.67 – 523.47 (A-T=C-G)1-DNA = 523.47) = 221.2 

= a2 + b2 = 221.2 – 60.7 (O3.79 = 60.64) = 160.5

= a2 + b2 = 160.5 = (ADP) energy from Blue blood cells + Red blood cells, 

 

= a2 + b2 = 117099.49625 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 117099.49625 / 46.25 chromosomes = 2531.88

       = a2 + b2 = 2531.88 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

 INFORMATION OF MESSENGER = 2531.88

 = a2 + b2 = 2531.88 * 149.25 g/mol (Gln) = 377883.09

 = a2 + b2 = 377883.09 / 135.72% nucleated amino-acids move RNA = 2784.25

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 135.72 Mononucleotide = 377878.41

    = a2 + b2 = 377878.41 = molecular weight from 135.72 Mononucleotide 

 

    DAILY DIET   

    = a2 + b2 = 377878.41 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 75575.682

    = a2 + b2 = 75575.682 - 8571.522 Polypeptide = 67004.16

    = a2 + b2 = 67004.16 = molecular weight of Red blooded hemoglobin, 

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 377878.41 * 23 pair chromosomes cell environment = 8691203.43

= a2 + b2 = 8691203.43 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 8691665.68

= a2 + b2 = 8691665.68 m/g = protein from Blue blood cells + Red blood cells, 

 

Total protein = 8691665.68 / 64500 main hemoglobin = 134.75

              = 134.75 / 11.61 times protein = 11.60 times vitamin-B3 from Blue blood cells + Red blood cells, and we have already 135.72 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA;   

 

SYNTHESIS OF DISEASES  

Formula of medicines 

Blue blood cells + Red blood cells = lower carbon dioxide in blood, 

Red blood cells + Fe2 = normal carbon dioxide in blood with vitamin-B3,        

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us