Sikander Aqeel

CODON LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 30th 2017, 11:03 am
Posted by aqeelsika
479 Views

(First U-1 last G-192 = 60 + 4 codes) 

G-192 * 60 codes = 11520 / 31.56 days of March = 365.01 biological year of earth by codon, 

 

ACCOMMODATION 

SYNTHESIS OF DISEASE

Accommodation! Making or becoming suitable; adjusting to cir**stances, or a settlement of difference, or disorder of short sightedness and long sightedness, 

 

1 = Aqueous humour! Vitamin-A = 286.45-----------for eye disease  

2 = Crystalline lens! Phenylalanine = 167.75-----for eye disease    

3 = Vitreous humour! Selenium = Se = 79----------for eye disease   

 

ACCOMMODATION 

SYNTHESIS OF DISEASE

       Phenylalanine = 167.75

       Vitamin-A = = 286.45

       Sight = three moisture,   

 

 

Phenylalanine = 167.75 + 286.45 Vitamin-A = 454.2

              = 454.2 – 167.75 Phenylalanine = 286.45

              = 286.45 / 16.92 = 16.92

.             = 16.92 + 16.92 = 33.84

              = 33.84 = Sulfur-32 + H-1 = 33.25 

 

Phenylalanine-167.75 belongs with cold eye balls    

Sulfur-32 does the bright of three moistures of eye ball, and make possible function of vitamin-B1 for healthy sleepy,      

 

Phenylalanine-167.75 m/g mRNA CODE    

Phenylalanine-167.75 + 32 S = 199.75 mole / 32 S = 6.24 times compound of S 

6.24 * 32 S = 199.68

6.24 times compound of Sulfur = 199.68

 

TO START GENETIC SYSTEM 

Phenylalanine-167.75 

Sulfur-32

6.24 times compound of Sulfur = 199.68

Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U) 

 

        a2 + b2 [3Th part] = c2  

        a2 + b2 (amino acid) = c2  

 

        a2 (Uracil)           + b2 (60 minute) [amino acid] = c2  

        a2 (112.0868)         + b2 (60 minute) [amino acid] = c2   

        a2 (12563.45073424)   + b2 (3600) [amino acid] = c2 

 

        a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2 

        a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14 

 

        a2 + b2 = 127.14 * 199.68 (6.24 times Sulfur) = 25387.3152

        a2 + b2 = 25387.3152 / 3 triple RNA = 8462.4384

        a2 + b2 = 8462.4384 - 7790.9044% (Phenylalanine-167.75) = 671.534

        a2 + b2 = 671.534 = UUU UUC = Phe from S, 

 

Phenylalanine = 7790.9044% / 167.75 Phe = 46.44 sets in mRNA   

Phenylalanine = UUU UUC

 

        JOINING OF ADENINE WITH THYMINE 

        JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE 

      Start 

      a2 + b2 = 16163.45 / 671.534 Phe = 24.06 or 24 amino acids to take start from CCG-Proline    

 

      End 

      a2 + b2 = 671.534 Phe = 1 = UUU-Phenylalanine end 

 

        JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE 

        JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE 

 

 

        FOR STOP TO RNA 

        If started from left side to codon chart 

        Then Start = CCG-Proline mRNA = 24 amino acid, 

        Then End = UUU-Phenylalanine mRNA = 1 amino acids,  

 

 

Or to make protein under the Alanine + Isoleucine use only 23-CCA-Proline operating codes of RNA, 

Start = 24 – 1 end = 23-CCA-Proline codon RNA 

 

SOLUTION OF HEMORRHAGIC DISEASE

Start CCG-Proline = G = third base 

End UUU-Phenylalanine = U third base 

Center CCA-Proline = A = third base 

 

READING LAW OF CODON 

Up to down = GUA -------rain fall from sky like up to down 

Down to up = AUG -------rain water again go up through the roots of plant 

Center = UGA UAG -------rate of creatures or beginning or life  

 

TOTAL THIRD BASE WITH GOOD NEWS    

GENETIC MUTATION

mRNA GUA Valine = Valine DNA base CAG = A-?=C-G ----1 T   

mRNA AUG Methionine = Methionine DNA base TAC = A-T=C-G Complete  

 

mRNA UGA Cysteine = Cysteine DNA base ACG = A-?=C-G ----1 T 

mRNA UAG Tyrosine = Tyrosine DNA base ATG = A-T=C-G Complete 

 

REPLICATION OF DNA

First helix = ATTGCAT  

Second helix = TAACGTA  

 

First helix = A?TGCAT  

Second helix = ?AAC?TA 

 

First missed ? = T 

Second missed ? = T  

 

Compaction base = TT = UUA, UUG tRNA Asparagine, 

Compaction base = TT = TTA TTG DNA base Asparagine, 

 

The mRNA getting right information with tRNA about gathers three moistures of eye ball through the Asparagine of brain amino acids, and here tRNA UUG is also member of Leucine amino acid, Asparagine serves as a neurological gate between the brain and the rest of the nervous system of eyes, 

 

Compaction base = TT = Asparagine = brain = eyes     

 

 

GENETIC TREATMENT AND MEDICINE FORMULA  

SYNTHESIS OF DISEASES

Vitamin-A + Phenylalanine = treatment of short sightedness and long sightedness, through the TT = Asparagine = brain and eyes,  

 

6.24 times Sulfur + 46.44 sets Phenylalanine + Proline = treatment of short sightedness and long sightedness, through the TT = Asparagine = brain and eyes     

 

         Sulfur = 6.24 m/g 

  Phenylalanine = 46.44 m/g 

        Proline = 47.32 m/g 

          Total = 100 m/g TT = Asparagine = brain and eyes treatment,   

 

 

LAW OF MUTATION 

TYPES OF MUTATION 

1 = newborn = very light Translation of protein by light mutation 

2 = Young = some heavy Translation of protein by heavy mutation 

3 = youth = heavy Translation of protein by mutation 

4 = middle age = some solid Translation of protein by mutation 

5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid Translation of protein 

6 = 70 to 90 age = total solid Translation of protein by mutation, 

 

1 = newborn = soft skin by first type of mutation 

2 = Young = some heavy skin by second type of mutation 

3 = youth = heavy skin by third type of mutation 

4 = middle age = some solid skin by mutation (Start wrinkles) 

5 = 60 to 70 age = 1 percent heavy + 3 percent solid wrinkles

6 = 70 to 90 age = total solid skin by mutation (danger wrinkles), 

 

Through this theory the mutation gives you much type’s faces whole life,    

 

If we learned about formula of stop mutation, then we can live long and long time,         

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us