Sikander Aqeel

ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL

Mar 30th 2017, 11:05 am
Posted by aqeelsika
449 Views

ENERGY LAW IS EQUAL TO E = m2c  

 

ACCOMMODATION 

SYNTHESIS OF DISEASE

Accommodation! Making or becoming suitable; adjusting to cir**stances, or a settlement of difference, or disorder of short sightedness and long sightedness, 

 

THREE MOISTURE OF EYE BALL

1 = Aqueous humour! The limpid fluid within the eyeball between the cornea and lens 

2 = Crystalline lens! Biconvex transparent body situated behind the iris in the eye; it focuses light waves on the retina, 

3 = Vitreous humour! The clear colorless transparent jelly that fills the posterior chamber of the eyeball  

 

1 = Aqueous humour! Vitamin-A for clear and bright,  

2 = Crystalline lens! Phenylalanine for Crystalline transmitting light   

3 = Vitreous humour! Selenium  

 

1 = Aqueous humour! Vitamin-A = 286.45-----------for eye disease  

2 = Crystalline lens! Phenylalanine = 167.75-----for eye disease    

3 = Vitreous humour! Selenium = Se = 79----------for eye disease   

 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

Aqueous humour! Vitamin-A = 286.45 

Crystalline lens! Phenylalanine = 167.75 

Vitreous humour! Selenium = Se = 79 

 

A = Phenylalanine = 167.75 / 12.95 = 12.95 algebraic value      

B = Vitamin-A = 286.45 / 16.92 = 16.92 algebraic value

               Total = 29.87  

         For example = 29.87 * 2.644 (H2) = 78.97 or 79 Se  

 

A = Phenylalanine = 12.95 algebraic value

B = Vitamin-A = 16.92 algebraic value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

ACCOMMODATION 

SYNTHESIS OF DISEASE

       Phenylalanine = 12.95 + 12.95 = 25.9

       Vitamin-A = = 16.92 + 16.92 = 33.84

       Sight = three moisture,   

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Vitamin-A)    + b2 (Phenylalanine) = c2  

        a2 (33.84)        + b2 (25.9)   

 

        a2 (1145.1456)    + b2 (670.81) = c2 

 

     a2 + b2 = 1815.9556 = c2 

     a2 + b2 = 1815.9556 / 42.61 = 42.61

 

     a2 + b2 = 42.61 – 8.11 (H6.4) = 34.5 

     a2 + b2 = 34.5 = H2O2 = short sightedness  

 

     a2 + b2 = 42.61 + 2.64 (H2) = 45.25  

     a2 + b2 = 45.25 = COOH long sightedness

 

So here we have two conditions of sight from involvement in vitamin-A and Phenylalanine amino acids, when in over age sight does not proper act from reason of light vitamin-A and Phenylalanine value,    

 

ENERGY IN ACT BY C1 

SYNTHESIS OF DISEASE  

       Phenylalanine = 12.95 + 12.95 = 25.9

       Vitamin-A = = 16.92 + 16.92 = 33.84

       Sight = three moisture,   

 

        a2 + b2 = c2  

        a2 (Vitamin-A)    + b2 (Phenylalanine) = c2  

        a2 (33.84)        + b2 (25.9)   

 

        a2 (1145.1456)    + b2 (670.81) = c2 

 

        a2 + b2 = 1815.9556 = c2 

 

Light speed meter seconds = 300000000 / 1815.9556 (m2) = 165202.27

                          = 165202.27 / 24 h = 6883.42

                          = 6883.42 / 60 men = 114.72

                          = 114.72 * 0.0592 mm distance per sec between two eye lenses = 6.79 

Or mm distance = 0.0592 * 50 ratio = 2.96 or 3 lens of eye ball 

 

                          = 6.8 = pH of Hemoglobin as RCB,  

RCB A mature blood cell that contains hemoglobin to carry oxygen to the bodily tissues,    

                          = 1.2 to 3.00 pH (by E = m2c)

                          = 3.00 pH of gastric juice

                          = pH + pOH = 14 / 12.477 pOH = 1.180

                          = 1.532 pH + 12.477 pOH = 14.00 

                          = pH + pOH = 14.00, 

                          = pOH = E = m2c,   

 

 

SYNTHESIS OF DISEASE (E = m2c)  

Vitamin-A + Phenylalanine = (m2) 

And (m2) = 452277.4376

 

For example 

         = 1815.9556 (m2) / 0.7536 (two mole water) = 2409.70

         = 2409.5 / 30.5 C(H2O) carbohydrate = 79

         = 79 = (Selenium) 

 

Two mole water = 0.7536 * 50 ratio = 37.68 (2H2O + 0.68)  

 

While here C(H2O) = carbohydrate as energy      

 

So outer heat or cold is very important of body to change bio functions of inner, for example you eat m2 and for diagnose as outer c1 is very important to complete E or energy in body, supposed you eat only m2 and do not take c1 from outer side, then your diagnostic system would be damage, 

 

SYNTHESIS OF DISEASES 

Formula of medicines 

Vitamin-A + Phenylalanine = treatment of short sightedness and long sightedness, 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us