Sikander Aqeel

CODON LAW OF SIKANDER AQEEL

Apr 1st 2017, 11:44 am
Posted by aqeelsika
474 Views

(First U-1 last G-192 = 60 + 4 codes) 

G-192 * 60 codes = 11520 / 31.56 days of March = 365.01 biological year of earth by codon, 

 

ACCRETION 

SYNTHESIS OF DISEASE 

TO BE GATHER OF TWO OR THREE LAYERS AROUND THE TEETH 

Accretion! An increase by natural growth or addition, sometimes contributing to growth or increase, Growth by addition as by the adhesion of parts or particles, 

Often abdomen becomes heavy from natural growth, or by accretion, or plaque layer which increase by natural growth around the teeth and into the artery, or tartar salt around the teeth, 

 

Prothrombin = thrombin an enzyme that acts on fibrinogen in blood causing it to clot or plaque layer,         

 

1 = Thrombin enzyme = 325.71

2 = two helix of DNA = 1046.94 = (A-T=C-G)2  

 

ACCRETION 

SYNTHESIS OF DISEASE 

TO BE GATHER OF TWO OR THREE LAYERS AROUND THE TEETH 

       Thrombin enzyme = 325.71

       Two DNA helix = 1046.94

       Accretion = plaque layer,   

 

 

Thrombin enzyme = 325.71 + 1046.94 Two DNA helix = 1372.65

                = 1372.65 – 151.75 Methionine = 1220.9

                = 1220.9 / 34.94 = 34.94

.               = 34.94 + 34.94 = 69.88 

.               = 69.88 - 4.88 = 65

                = 65 = Zinc-65 

 

Methionine-151.75 is melt to cholesterol     

Zinc-65 belongs with activation of enzyme,        

 

Methionine-151.75 m/g mRNA CODE    

Methionine-151.75 + 65 Zn = 216.75 mole / 65 Zn = 3.33 times compound of Zn 

3.33 * 65 Zn = 216.45

3.33 times compound of Zinc = 216.45

 

TO START GENETIC SYSTEM 

Methionine-151.75 

Zinc-65 

3.33 times compound of Zinc = 216.45

Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U) 

 

        a2 + b2 [3Th part] = c2  

        a2 + b2 (amino acid) = c2  

 

        a2 (Uracil)           + b2 (60 minute) [amino acid] = c2  

        a2 (112.0868)         + b2 (60 minute) [amino acid] = c2   

        a2 (12563.45073424)   + b2 (3600) [amino acid] = c2 

 

        a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2 

        a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14 

 

        a2 + b2 = 127.14 * 216.45 (3.33 times Zinc) = 27519.453

        a2 + b2 = 27519.453 / 3 triple RNA = 9173.151

        a2 + b2 = 9173.151 - 8774.8042% (Methionine-151.75) = 398.3468

        a2 + b2 = 398.3468 = AUG = Met from Zn, 

 

Methionine = 8774.8042% / 151.75 Met = 57.82 sets in mRNA   

Methionine = AUG

 

        JOINING OF ADENINE WITH THYMINE 

        JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE 

      Start 

      a2 + b2 = 16163.45 / 398.3468 Met = 40.57 or 41 amino acids to take start from AAU-Asparagine    

 

      End 

      a2 + b2 = 398.3468 Met = 12 = AUG-Methionine end 

 

        JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE 

        JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE 

 

 

        FOR STOP TO RNA 

        If started from left side to codon chart 

        Then Start = AAU-Asparagine mRNA = 41 amino acid, 

        Then End = AUG-Methionine mRNA = 12 amino acids,  

 

 

Or to make protein under the Methionine + Asparagine use only 29-GCU-Alanine operating codes of RNA, 

Start = 41 – 12 end = 29-GCU-Alanine codon RNA 

 

SOLUTION OF HEMORRHAGIC DISEASE

Start AAU-Asparagin = U = third base 

End AUG-Methionine = G third base 

Center GCU-Alanine = U = third base 

 

READING LAW OF CODON 

Up to down = UGU -------rain fall from sky like up to down 

Down to up = UGU -------rain water again go up through the roots of plant 

Center = GUU UUG -------rate of creatures or beginning or life  

 

TOTAL THIRD BASE WITH GOOD NEWS    

GENETIC MUTATION

mRNA UGU Cystine = Cystine DNA base ACG = A-?=C-G ----1 T   

mRNA UGU Cystine = Cystine DNA base ACA = A-?=C-G --- 1 T  

 

mRNA GUU Valine = Valine DNA base CAT = A-T=C-? ----1 G 

mRNA UUG Leucine = Leucine DNA base GAG = A-T=C-G Complete 

 

REPLICATION OF DNA

First helix = ATTGCAT  

Second helix = TAACGTA  

 

First helix = A?TGCA?  

Second helix = TAAC?TA 

 

First missed ? = TT 

Second missed ? = G 

 

Accretion base = TTG = AAU, AAC mRNA Asparagine, 

Accretion base = TTG = UUA, UUG tRNA Asparagine, 

Accretion base = TTG = TTA, TTG DNA base Asparagine, 

 

The mRNA getting right information with tRNA DNA about Asparagine, 

 

Accretion = TTG DNA = Asparagine = main excitatory neurotransmitters, 

While neurotransmitters a Synapse process of the junction between two neurons or between a neuron and a muscle junction for gather layer of plaque around the teeth or artery, by natural growth,       

 

 

GENETIC TREATMENT AND MEDICINE FORMULA  

SYNTHESIS OF DISEASES

Two DNA helix + Thrombin enzyme = plaque layers around the teeth and in arteries, with vitamin-K, and Trypsin Carbonic protein for Accretion, and a junction for gather layer of plaque around the teeth, by natural growth or TTG DNA base,     

 

3.33 times Zinc + 57.82 sets Methionine + Asparagine = TTG = plaque layer around the teeth,      

 

       Zinc = 3.33 m/g 

 Methionine = 57.82 m/g 

 Asparagine = 38.85 m/g 

      Total = 100 m/g AC = Asparagine = TTG = plaque layer around the teeth, 

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us