Sikander Aqeel

CODON LAW OF SIKANDER AQEEL

Apr 3rd 2017, 11:12 am
Posted by aqeelsika
487 Views

(First U-1 last G-192 = 60 + 4 codes) 

G-192 * 60 codes = 11520 / 31.56 days of March = 365.01 biological year of earth by codon, 

 

ACEPHALOUS 

SYNTHESIS OF DISEASE  

LIFE = HEAD AND WITHOUT HEAD ORGANISMS

Acephalous! Lacking a head or a clearly defined head, 

Lacking a head like a chromosome of cell which has not head, but a chromosome has life tail of chemicals, therefore a without head chromosome able to make head of male female ** for new life, and this two male female ** will make again without head chromosomes in body, so it is a chain of life, that without head organism makes to head organism, and head organism make without head organism,      

 

1 = chromosomes = 46.25

2 = helix of DNA = 523.47 = (A-T=C-G) 

 

ACEPHALOUS 

SYNTHESIS OF DISEASE  

LIFE = HEAD AND WITHOUT HEAD ORGANISMS

       Chromosomes = 46.25

       DNA helix = 523.47

       Leaking a head = Chromosomes,   

 

 

Chromosomes = 46.25 + 523.47 DNA helix = 569.72

            = 569.72 – 177.5 Arginine = 392.22

            = 392.22 / 19.80 = 19.80

.           = 19.80 + 19.80 = 39.6

.           = 39.6 – 0.6 = 39

            = 39 = Potassium-39 

 

Arginine-177.5 is a part of male female **,      

Potassium-39 is a life fluid,          

 

Arginine-177.5 m/g mRNA CODE    

Arginine-177.5 + 39 K = 216.5 mole / 39 K = 5.55 times compound of K 

5.55 * 39 K = 216.45

5.55 times compound of Potassium = 216.45

 

TO START GENETIC SYSTEM 

Arginine-177.5 

Potassium-39 

5.55 times compound of Potassium = 216.45

Uracil = C4H4N2O2 = 112.0868 g/mol = (U) 

 

        a2 + b2 [3Th part] = c2  

        a2 + b2 (amino acid) = c2  

 

        a2 (Uracil)           + b2 (60 minute) [amino acid] = c2  

        a2 (112.0868)         + b2 (60 minute) [amino acid] = c2   

        a2 (12563.45073424)   + b2 (3600) [amino acid] = c2 

 

        a2 + b2 = 16163.45 [amino acid] = c2 

        a2 + b2 = 16163.45 / 127.13 = 127.14 

 

        a2 + b2 = 127.14 * 216.45 (5.55 times Potassium) = 27519.453

        a2 + b2 = 27519.453 / 3 triple RNA = 9173.151

        a2 + b2 = 9173.151 - 7614.7842% (Arginine-177.5) = 1558.3668

        a2 + b2 = 1558.3668 = CGU CGC CGA CGG = Arg from K, 

 

Arginine = 7614.7842% / 177.5 Arg = 42.90 sets in mRNA   

Arginine = CGU CGC CGA CGG

 

        JOINING OF ADENINE WITH THYMINE 

        JOINING OF GUANINE WITH CYTOSINE 

      Start 

      a2 + b2 = 16163.45 / 1558.3668 Arg = 10.37 or 10 amino acids to take start from AUC-Isoleucine    

 

      End 

      a2 + b2 = 1558.3668 Arg = 55 = CGA-Arginine end 

 

        JOINING OF ADENINE GUANINE = PURINE 

        JOINING OF URACIL CYTOSINE = PYRIMIDINE 

 

 

        FOR STOP TO RNA 

        If started from left side to codon chart 

        Then Start = AUC-Isoleucine mRNA = 10 amino acid, 

        Then End = CGA-Arginine mRNA = 55 amino acids,  

 

 

Or to make protein under the Isoleucine + Asparagine use only 45-GAU-Aspartic acid operating codes of RNA, 

End = 55 – 10 start = 45-GAU-Aspartic acid codon RNA 

 

SOLUTION OF HEMORRHAGIC DISEASE

Start AUC-Isoleucine = C = third base 

End CGA-Arginine = A third base 

Center GAU-Aspartic acid = U = third base 

 

READING LAW OF CODON 

Up to down = CAU -------rain fall from sky like up to down 

Down to up = UAC -------rain water again go up through the roots of plant 

Center = ACU AUC -------rate of creatures or beginning or life  

 

TOTAL THIRD BASE WITH GOOD NEWS    

GENETIC MUTATION

mRNA CAU Histtidine = Histtidine DNA base GTA = A-T=?-G ----1 C   

mRNA UAC Tyrosine = Tyrosine DNA base ATA = A-T=?-G --- 1 C  

 

mRNA ACU Threonine = Threonine DNA base TGA = A-T=?-G ----1 C 

mRNA AUC Isoleucine = Isoleucine DNA base TAG = A-T=?-G –- 1 C 

 

REPLICATION OF DNA

First helix = ATTGCAT  

Second helix = TAACGTA  

 

First helix = ATTG?2AT  

Second helix = TAA?2GTA 

 

First missed ? = CC 

Second missed ? = CC 

 

Acephalous base = CC = GGU, GGC, GGA, GGG, mRNA Glycine, 

Acephalous base = CC = CCA, CCG, CCU, CCC, tRNA Glycine, 

Acephalous base = CC = CCA, CCG, CCT, CCC, DNA base Glycine, 

 

The mRNA getting right information with tRNA DNA about Arginine, 

 

Acephalous = CC = as end DNA base pair = A-G=T-C = A-T=C-G without head chromosomes  

 

Acephalous = CC = CCA, CCG, CCT, CCC, DNA base Glycine, like cytochromes a important biological function,  

 

Acephalous = CC = as start DNA base pair = CC-CC=CC-CC = male female ** or with head organism in cytochrome,   

 

 

 

 

GENETIC TREATMENT AND MEDICINE FORMULA  

SYNTHESIS OF DISEASES

DNA helix + Chromosomes = to head and without head organisms, with vitamin-E and hydrogen bond of DNA base, 

And Ovalbumin protein of egg yolk, while egg yolk contains on to have head **, and chromosome to have not head,    

With head and without head male female organisms,  

 

 

5.55 times Potassium + 42.90 sets Arginine + Isoleucine = TTG = plaque layer around the teeth,      

 

Potassium = 5.55 m/g 

 Arginine = 42.90 m/g 

 Isoleucine = 51.55 m/g 

      Total = 100 m/g   

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us