Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Apr 26th 2017, 11:39 am
Posted by aqeelsika
533 Views

ACHONDROPLASIA 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

Achondroplasia! An inherited skeletal disorder beginning before birth' cartilage is converted to bone resulting in dwarfism, 

 

The Skeleton disorder belongs with sick spinal cord by birth, which do not complete a circle of 20 year growth with 70 inch height, that the sick spinal cord complete own circle in 4, 5, or 6 year with 40 in height, 

 

The spinal nerves have 31 joints attached with body arms legs through the pipe line of meat, if this 31 joint of spinal nerve complete own 20 year growth processer then height would be 70 inch of body, and if this 31 joint of spinal nerve complete own circle in 4 year growth processer then height would be 40 inch of body, or in easy words the Somatic nervous system act only 4 year for dwarfism body, while for normal body height Somatic nervous system takes 20 year to complete growth of 70 inch height,    

 

THE SOMATIC NERVOUS SYSTEM 

Somatic nervous system = care of Skeleton, joints, tissues, and skin, 

Complete skeleton = Vitamin-D + Ca + P 

Parathyroid hormone (PTH) = Kidney, Bone cells     

 

 

WITHOUT DRUG TREATMENT 

Vitamin-D + Ca + P = 

(PTH) Kidney, Bone cells = 28 valine, 28 methionine, 28 isoleucine,

 

1 = Vitamin-D = 384.64

2 = (PTH) Kidney, Bone cells = 3353 Valine + 4249 Methionine + 3759 Isoleucine = 11361  

 

1 = Vitamin-D + (PTH) Kidney, Bone cells = 11745.64

 

 

1 = Vitamin-D + (PTH) Kidney Bone cells = 11745.64 * 84 amino = 986633.76

                                      = 986633.76 / 10% protein = 98663.376 

                                      = 98663.376 - 663.376 DNA = 98000

                                      = 98000 m/g Casein protein of milk for growth of skeleton, 

 

1 = Vitamin-D + (PTH) Kidney Bone cells = 11745.64

 

 

 Casein = 98000 / 55.5 (H2O)3 = 1765.76

                              = 1765.76 - 1046.94 (A-T=C-G)2 = 718.82 

                              = 718.82 - 100 (CaCO3 bone) = 618.82

                              = 618.82 – 136 (CaSO4 bone) = 482.82 

                              = 482.82 – 310 Ca3(PO4)2 bone = 172.82 

                              = 172.82 – 120 (Fe2 blood) = 52.82 

                              = 52.82 – 0.82 () = 52 = Ca + C

 

 

1 = Vitamin-D + (PTH) Kidney Bone cells = 11745.64

2 = DNA helix = 523.47 = (A-T=C-G) 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

 

A = Vitamin-D + (PTH) = 11745.64 direct value      

B = Two DNA helix = 1046.94 = (A-T=C-G)2 direct value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================

 

ACHONDROPLASIA 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

       Vitamin-D + (PTH) = 11745.64       

       Two DNA helix = 1046.94

       Achondroplasia = short period of growth,  

 

        A

        a2 + b2 = c2  

        a2 (DNA base)        + b2 (Vitamin-D + (PTH)) = c2  

        a2 (1046.94)         + b2 (11745.64)   

 

        a2 (1096083.3636)    + b2 (137960059.0096) = c2 

 

     a2 + b2 = 139056142.3732 = c2 

     a2 + b2 = 139056142.3732 / 31 (joints of spinal cord) = 4485682.01 

     a2 + b2 = 4485682.01 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 4485682.01 = transcription 

       = a2 + b2 = 4485682.01 * 61 Carbohydrate = 273626602.61

       = a2 + b2 = 273626602.61 / 112.0868 Uracil = 2441202.73

       = a2 + b2 = 2441202.73 = two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 2441202.73 / 37 C human temperature = 65978.45

                 = 65978.45 / 183 one glucose = 360.53

                 = 360.53 - 100 (CaCO3 bone) = 260.53 

                 = 260.53 - 136 (CaSO4 bone) = 124.53

 

                 = 124.53= (Fe2 + H3) for blood

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 2441202.73 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 2441202.73 * 347.5 Sucrose = 848317948.675

       = a2 + b2 = 848317948.675 / 135.13 Adenine = 6277791.37

       = a2 + b2 = 6277791.37

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 6277791.37 / 511 ATP = 12285.30

                     = 12285.30 + 22.7 (H2O + H3) = 12308

                     = 12308 g/mol = (COOH)- 272 for DNA  

                     = 12308 g/mol = (CO2)- 279.72 for bloodstream     

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

 AMINO ACIDS OF mRNA 

 = a2 + b2 = 6277791.37 / 2922.431 (A-T=C-G)5.582 = 2922.00) = 2148.14 

 = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

 = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 6277791.37 * 7.4 pH blood plasma = 46455656.138

= a2 + b2 = 46455656.138 / 40 different cytoplasm in cell = 1161391.40345

 

= a2 + b2 = 1161391.40345 / 157.25 (Histidine) = 7385.63(amino molecules)  

= a2 + b2 = 7385.63 / 5.96 (pH of Valine) = 1239.19 

= a2 + b2 = 1239.19 / 2.4250 (H2) = 511.00

= a2 + b2 = 511 = (ATP) energy from Two DNA base + Vitamin-D + (PTH),    

 

= a2 + b2 = 1161391.40345 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 1161391.40345 / 46.25 chromosomes = 25111.16

       = a2 + b2 = 25111.16 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

 INFORMATION OF MESSENGER = 25111.16

 = a2 + b2 = 25111.16 * 149.25 g/mol (Gln) = 3747840.63

 = a2 + b2 = 3747840.63 / 1346.08% nucleated amino-acids move RNA = 2784.34

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 1346.08 Mononucleotide = 3747823.24

    = a2 + b2 = 3747823.24 = molecular weight from 1346.08 Mononucleotide 

 

    DAILY DIET   

    = a2 + b2 = 3747823.24 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 749564.648

    = a2 + b2 = 749564.648 / 7.4 pH (of blood plasma) = 101292.52

    = a2 + b2 = 101292.52 - 98000 (Casein protein) = 3292.52

    = a2 + b2 = 3292.52 = (Polypeptide)  

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 3747823.24 * 23 pair chromosomes cell environment = 86199934.52

= a2 + b2 = 86199934.52 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 86200396.77

= a2 + b2 = 86200396.77 m/g protein from Two DNA base + Vitamin-D + (PTH) surgery, 

 

Total protein = 86200396.77 / 64500 main hemoglobin = 1336.44

              = 1336.44 / 36.55 times protein = 36.56 times Vitamin-D + (PTH), and we have already 1346.08 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA;  

 

SYNTHESIS OF DISEASES  

Formula of medicines 

Two DNA base + Vitamin-D + (PTH) = Casein protein + blood plasma + poypiptide,    

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us