Sikander Aqeel

PROTEINS LAW OF SIKANDER AQEEL

Apr 28th 2017, 12:59 pm
Posted by aqeelsika
522 Views

ACHROMATOPSIA (ACHM) 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

Achromatopsia (ACHM)! Also known as total color blindness is a medical syndrome that exhibits symptoms relating to at least five conditions. The term may refer to acquired conditions such as cerebral achromatopsia, also known as color agnosia, 

 

Cerebral cortex! The layer of un-myelinated neurons (the gray matter) forming the cortex of the cerebrum,  

 

The eye is made of three parts:

A light focusing bit at the front (cornea and lens)

A light sensitive film at the back of the eye (retina)

A large collection of communication wires to the brain (optic nerve) 

 

For Example 

The retina sheet is main reason of color blindness, 

If retina sheet = 100% dark and thick = easily four color vision = young  

If retina sheet = 75% dark and thick = easily three color vision 

If retina sheet = 50% dark and thick = easily two color vision 

If retina sheet = 25% dark and thick = easily one color vision 

If retina sheet = 00% dark and thick = black and white color vision = old  

 

So retina sheet makes image of four colors to send in brain through the optic nerve, but in some people the retina sheet does not able to make four colors images, 

 

CHEMICAL OF RETINA SHEET  

Iodine = dark purple or blue = I2 = salted tears  

Chlorine dioxide = intense yellow = ClO2 = salted tears 

Iron = yellow or brownish red (hot and cold) = Fe = optic nerve 

 

So I2 + ClO2 + Fe = dark color retina sheet and you can see four color image, 

Supposed Iodine is not present into the retina sheet, and then you cannot see to the blue color in image or in normal life, like blue color blindness,     

 

THE RETINA SHEET FAMILY OF VITAMIN-A 

Retina sheet = I2 + ClO2 + Fe = 254 I2 + 67 ClO2 + 56 Fe = 246, 

 

Retina sheet = 246 + 40.45 (eye water 2H2O + H3 = 40.75) = 286.45   

 

Vitamin-A = 286.45 = Retinol 

 

 

WITHOUT DRUG TREATMENT 

Retina Vitamin-A = 286.45 * 4 color = 1145.8  

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8

 

 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8 * 207 Tryptophan = 237180.6

                     = 237180.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 172680.6

                     = 172680.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 108180.6 

                     = 108180.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 43680.6 

                     = 43680.6 - 680.6 Polypeptide = 43000

                     = 43000 m/g Albumin protein of egg and three hemoglobin protein, 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8

2 = One DNA helix = 523.47 = (A-T=C-G) 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

 

A = Retina Vitamin-A = 1145.8 direct value      

B = Two DNA helix = 1046.94 = (A-T=C-G)2 direct value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

ACHROMATOPSIA (ACHM) 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

       Retina Vitamin-A = 1145.8       

       Two DNA helix = 1046.94

       Achromatopsia (ACHM) = zero I2 + zero ClO2 + zero Fe + zero Tryptophan,  

 

        A

        a2 + b2 = c2  

        a2 (DNA base)        + b2 (Retina Vitamin-A) = c2  

        a2 (1046.94)         + b2 (1145.8)   

 

        a2 (1096083.3636)    + b2 (1312857.64) = c2 

 

     a2 + b2 = 2408941.0036 = c2 

 

       TRANSCRIPTION

       = a2 + b2 = 2408941.0036 = transcription 

       = a2 + b2 = 2408941.0036 * 61 Carbohydrate = 146945401.21

       = a2 + b2 = 146945401.21 / 112.0868 Uracil = 1310996.48

       = a2 + b2 = 1310996.48 = two helix of DNA 

Uracil + Cytosine = Pyrimidine  

 

 

Two helix of DNA = 1310996.48 / 37 C human temperature = 35432.33

                 = 35432.33 / 183 one glucose = 193.61

                 = 193.61 + 13.39 (CH = 13.25) = 207

                 = 207 = (Tryptophan) amino acid of sleepy 

 

       BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

       = a2 + b2 = 1310996.48 = beginner transcription of RNA 

       = a2 + b2 = 1310996.48 * 347.5 Sucrose = 455571276.8

       = a2 + b2 = 455571276.8 / 135.13 Adenine = 3371355.55

       = a2 + b2 = 3371355.55

Adenine + Guanine = Purine 

 

                     BEGINNER TRANSCRIPTION OF RNA

Transcription of RNA = 3371355.55 / 511 ATP = 6597.56

                     = 6597.56 + 8.94 (H7) = 6606.5

                     = 6606.5 g/mol = (COOH)- 146 for DNA  

                     = 6606.5 g/mol = (CO2)- 150.14 for bloodstream     

Carboxyl group occurs too much prepared of mRNA, tRNA, rRNA,    

 

 AMINO ACIDS OF mRNA 

 = a2 + b2 = 3371355.55 / 1569.43 (A-T=C-G)3 = 1570.41) = 2148.14 

 = a2 + b2 = 2148.14 = (Polymerase enzyme of RNA)

 = a2 + b2 = 2148.14 * 1.2961 (H) = 2784.21  

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of mRNA from Polymerase enzyme 

 

tRNA FROM CYTOPLASM 

= a2 + b2 = 3371355.55 * 7.4 pH blood plasma = 24948031.07

= a2 + b2 = 24948031.07 / 40 different cytoplasm in cell = 623700.77675

 

= a2 + b2 = 623700.77675 / 157.25 (Histidine) = 3966.300(amino molecules)  

= a2 + b2 = 3966.300 / 5.89 (pH of Tryptophan) = 673.39

= a2 + b2 = 673.39 - 162.39 (Fe2 + H2O2 + H6 = 162) = 511

= a2 + b2 = 511 = (ATP) energy from Two DNA base + Retina sheet + Vitamin-A,    

 

= a2 + b2 = 623700.77675 = tRNA, mRNA, rRNA from process of cytoplasm  

 

       MESSENGER mRNA

       = a2 + b2 = 623700.77675 / 46.25 chromosomes = 13485.4222

       = a2 + b2 = 13485.4222 information for the ribosomal (messenger mRNA)  

 

 INFORMATION OF MESSENGER = 13485.4222

 = a2 + b2 = 13485.4222 * 149.25 g/mol (Gln) = 2012699.26335

 = a2 + b2 = 2012699.26 / 722.887% nucleated amino-acids move RNA = 2784.34

 = a2 + b2 = 2784.25 = 20 amino acids of polypeptide 

 

    = a2 + b2 = 2784.25 * 722.887 Mononucleotide = 2012698.12975

    = a2 + b2 = 2012698.12 = molecular weight from 722.887 Mononucleotide 

 

    DAILY DIET   

    = a2 + b2 = 2012698.12 / 5 (H3 + H2 of DNA) = 402539.624

    = a2 + b2 = 402539.624 / 7.4 (pH of blood plasma) = 54397.24

    = a2 + b2 = 54397.24 - 53,000 (Glutamate protein of brain) = 1397.24

    = a2 + b2 = 1397.24 = (Polypeptide)  

5 (H3 + H2 of DNA) = (A-T=C-G) 

 

 

PROTEIN

= a2 + b2 = 2012698.12 * 23 pair chromosomes cell environment = 46292056.76

= a2 + b2 = 46292056.76 + 462.25 (Leucine + Gln + Purine) = 46292519.01

= a2 + b2 = 46292519.01 m/g protein from Two DNA base + Retina sheet + Vitamin-A, 

 

Total protein = 46292519.01 / 64500 main hemoglobin = 717.71

              = 717.71 / 26.79 times protein = 26.79 times Retina sheet + Vitamin-A, and we have already 722.887 phosphoric Mononucleotide for RNA DNA;  

 

SYNTHESIS OF DISEASES  

Formula of medicines 

Two DNA base + Retina sheet + Vitamin-A = Glutamate protein of brain + Tryptophan amino acid of eye sleepy,    

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us