Sikander Aqeel

ENERGY LAW OF SIKANDER AQEEL

Apr 28th 2017, 1:00 pm
Posted by aqeelsika
490 Views

ENERGY LAW IS EQUAL TO E = m2c  

 

ACHROMATOPSIA (ACHM) 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

Achromatopsia (ACHM)! Also known as total color blindness is a medical syndrome that exhibits symptoms relating to at least five conditions. The term may refer to acquired conditions such as cerebral achromatopsia, also known as color agnosia, 

 

Cerebral cortex! The layer of un-myelinated neurons (the gray matter) forming the cortex of the cerebrum,  

 

The eye is made of three parts:

A light focusing bit at the front (cornea and lens)

A light sensitive film at the back of the eye (retina)

A large collection of communication wires to the brain (optic nerve) 

 

For Example 

The retina sheet is main reason of color blindness, 

If retina sheet = 100% dark and thick = easily four color vision = young  

If retina sheet = 75% dark and thick = easily three color vision 

If retina sheet = 50% dark and thick = easily two color vision 

If retina sheet = 25% dark and thick = easily one color vision 

If retina sheet = 00% dark and thick = black and white color vision = old  

 

So retina sheet makes image of four colors to send in brain through the optic nerve, but in some people the retina sheet does not able to make four colors images, 

 

CHEMICAL OF RETINA SHEET  

Iodine = dark purple or blue = I2 = salted tears  

Chlorine dioxide = intense yellow = ClO2 = salted tears 

Iron = yellow or brownish red (hot and cold) = Fe = optic nerve 

 

So I2 + ClO2 + Fe = dark color retina sheet and you can see four color image, 

Supposed Iodine is not present into the retina sheet, and then you cannot see to the blue color in image or in normal life, like blue color blindness,     

 

THE RETINA SHEET FAMILY OF VITAMIN-A 

Retina sheet = I2 + ClO2 + Fe = 254 I2 + 67 ClO2 + 56 Fe = 246, 

 

Retina sheet = 246 + 40.45 (eye water 2H2O + H3 = 40.75) = 286.45   

 

Vitamin-A = 286.45 = Retinol 

 

 

WITHOUT DRUG TREATMENT 

Retina Vitamin-A = 286.45 * 4 color = 1145.8  

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8

 

 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8 * 207 Tryptophan = 237180.6

                     = 237180.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 172680.6

                     = 172680.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 108180.6 

                     = 108180.6 - 64500 hemoglobin optic nerve = 43680.6 

                     = 43680.6 - 680.6 Polypeptide = 43000

                     = 43000 m/g Albumin protein of egg and three hemoglobin protein, 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8 

 

1 = Retina Vitamin-A = 1145.8

2 = One DNA helix = 523.47 = (A-T=C-G) 

 

ANSWER OF DISORDER 

Healthy disorders  

 

A = Retina Vitamin-A = 1145.8 direct value      

B = Two DNA helix = 1046.94 = (A-T=C-G)2 direct value

 

ANSWER OF DISORDER 

Too Sick disorders 

FORMULA TO FIND OUT MEDICINE OF DISEASES

============================================================================ 

 

ACHROMATOPSIA (ACHM) 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

       Retina Vitamin-A = 1145.8       

       Two DNA helix = 1046.94

       Achromatopsia (ACHM) = zero I2 + zero ClO2 + zero Fe + zero Tryptophan,  

 

        A

        a2 + b2 = c2  

        a2 (DNA base)        + b2 (Retina Vitamin-A) = c2  

        a2 (1046.94)         + b2 (1145.8)   

 

        a2 (1096083.3636)    + b2 (1312857.64) = c2 

 

     a2 + b2 = 2408941.0036 = c2 

     a2 + b2 = 2408941.0036 / 4 (color) = 602235.2509

     a2 + b2 = 602235.2509 / 14.00 (N) = 43016.80

     a2 + b2 = 43000 = Albumin protein

 

        B

        a2 + b2 = c2  

        a2 (DNA base)        + b2 (Retina Vitamin-A) = c2  

        a2 (1046.94)         + b2 (1145.8)   

 

        a2 (1096083.3636)    + b2 (1312857.64) = c2 

 

     a2 + b2 = 2408941.0036 = c2 

     a2 + b2 = 2408941.0036 / 1552.07 = 1552.08

     a2 + b2 = 1552.08 - 1046.94 (two DNA) = 505.14

     a2 + b2 = 505.14 - 286.45 (Vitamin-A) = 218.69

     a2 + b2 = 218.69 - 11.69 (C1) = 207  

     a2 + b2 = 207 m/g = Tryptophan amino acid of sleepy,   

 

Here Retina sheet = I2 + ClO2 + Fe + Tryptophan = sleepy,      

 

WITHOUT DRUG 

If you do not like drugs for treatment of Achromatopsia (ACHM) disease,  

Achromatopsia (ACHM) treatment = I2 + ClO2 + Fe + Tryptophan,  

 

 

ENERGY IN ACT BY C1 

SYNTHESIS OF DISEASE  

WITHOUT DRUGS GENETIC TREATMENT 

       Retina Vitamin-A = 1145.8       

       Two DNA helix = 1046.94

       Achromatopsia (ACHM) = zero I2 + zero ClO2 + zero Fe + zero Tryptophan,  

 

        A

        a2 + b2 = c2  

        a2 (DNA base)        + b2 (Retina Vitamin-A) = c2  

        a2 (1046.94)         + b2 (1145.8)   

 

        a2 (1096083.3636)    + b2 (1312857.64) = c2 

 

     a2 + b2 = 2408941.0036 = c2 

 

 

Light speed meter seconds = 300000000 / 2408941.0036 (m2) = 124.53

                          = 124.53 / 24 h = 5.18875

                          = 5.18875 / 60 men = 0.086

                          = 0.086 * 68.488 sec = 5.889

 

                          = 5.89 = pH of Tryptophan    

 

                          = 1.2 to 3.00 pH (by E = m2c)

                          = 3.00 pH of gastric juice

                          = pH + pOH = 14 / 12.477 pOH = 1.180

                          = 1.532 pH + 12.477 pOH = 14.00 

                          = pH + pOH = 14.00, 

                          = pOH = E = m2c,   

 

SYNTHESIS OF DISEASE (E = m2c)  

Two DNA base + Retina Vitamin-A = (m2) 

And (m2) = 2408941.0036

 

For example 

  = 2408941.0036 (m2) / 1.2245 (one color) = 1967285.42 - 35.42

  = 1967250 / 30.5 C(H2O) carbohydrate = 64500

  = 64500 = hemoglobin protein of optic nerve, 

 

While here C(H2O) = carbohydrate as energy      

 

So outer heat or cold is very important of body to change bio functions of inner, for example you eat m2 and for diagnose as outer c1 is very important to complete E or energy in body, supposed you eat only m2 and do not take c1 from outer side, then your diagnostic system would be damage, 

 

SYNTHESIS OF DISEASES 

Formula of medicines 

Two DNA base + Retina sheet + Vitamin-A = four color vision, 

 

 

 

Bookmark & Share:

Please Like Us
Please Like Us